پذیرش اینترنتی

تزريق داروهاي آنتي vegf

چهار شنبه 25 اسفند 1395
بازدید: 27299

درمان تزریق داخل ویتره ماده Anti-VEGF(ماده ضد فاکتور رشد اندوتلیوم عروقی)

Anti-VEGF intravitreal injection treatment

 

این مطلب برای افزایش اطلاعات بیمارانی نوشته شده است که بایستی به کمک دارو های ضد رگزایی (Anti-VEGF) تحت درمان قرار گیرند. در این شیوه درمانی، شبکیه ای که در آن رگ های خونی غیر عادی رشد یافته و موجب نشت خون یا مایع در زیر شبکیه شده است، به کمک تزریق داروی Anti-VEGF در درون چشم درمان می گردد.

در صورتی که رگ های خونی غیر عادی دچار خونریزی شوند یا موجب نشت مایعاتی در ته چشم و زیر شبکیه گردند، ممکن است بیمار دید مرکزی چشم خود را از دست بدهد. تزریق مداوم دارو های Anti-VEGF در بخش خلفی چشم مانع از رشد رگ های خونی اضافی شده و بدین ترتیب وضعیت بیماری تحت کنترل قرار می گیرد. این شیوه درمان برای حفظ دید مرکزی چشم در اکثر بیماران بسیار مفید و اثربخش بودهاست.

 

آیا درمان به کمک داروی Anti-VEGF برای شما مناسب است؟

چشم پزشک متخصص در مورد اینکه آیا این روش درمانی می تواند برای شما مفید باشد یا خیر، و اینکه کدام نوع از ماده هایAnti-VEGFبایستی برای شرایط خاص شما به کار گرفته شود، به شما مشاوره خواهد داد؛ فقط بیمارانی که دچار خونریزی و نشت مایع در شبکیه باشند، کاندیدای مناسبی برای این روش خواهند بود. توجه داشته باشید که شیوه درمانی مناسب برای شما، کاملا بر اساس شرایط بخش مرکزی شبکیه (ماکولا)، میزان بینایی چشم، و وجود یا عدم وجود آسیب در ماکولا و فقط توسط چشم پزشک متخصص مرکز تعیین و توصیه می گردد. در مرحله نخست، پزشک اسکن و عکس از لایه های مختلف شبکیه را درخواست می کند. نتیجه اسکن چشم به پزشک کمک می کند تا دریابد آیا مایع یا خون در درون لایه های شبکیه وجود دارد یا خیر؛ به این ترتیب نتایج عکس و اسکن درخواست شده، در تصمیم گیری و انتخاب شیوه درمانی مناسب به چشم پزشک کمک خواهند کرد.

 

در این روش، نحوه درمان چگونه است؟

در این شیوه درمانی، ماده مورد نظر به کمک یک سرنگ مناسب به درون چشم تزریق می گردد. در این مرحله دردی که شما احساس می کنید بسیار کم و در حد وارد شدن سرنگ در هنگام خون گیری از بازو می باشد؛ چرا که پیش از آن قطره بی حسی موضعی بر سطح چشم ریخته شده است تا احساس کردن درد را به حداقل برساند. کل مدت زمان درمان 5 تا 7 دقیقه به طول می انجامد، البته تزریق دارو به داخل ویتره تنها 20 ثانیه زمان می برد. این عمل در وضعیتی که شما با آرامش و به راحتی بر روی تخت دراز کشیده اید انجام می گیرد.

پس از آنکه از شما خواسته شد به آرامی روی تخت دراز بکشید، قطره بی حسی موضعی درون چشم ریخته می شود تا چشم را بی حس کرده و فرد در آرامش به سر ببرد. مژه ها و سطح چشم ضد عفونی می شوند تا از ایجاد هرگونه عفونت پس از عمل جلوگیری شود. پس از آن صورت و اطراف چشم به کمک پارچه ای استریل پوشانده می شود تا اطراف چشم کاملا استریل بماند. چشم ها به کمک یک گیره کوچک به نام اسپکولوم (speculum) باز نگه داشته می شود (تصویر شماره 5). محل دقیق تزریق به کمک ابزار اندازه گیری تخصصی تعیین و علامت دار می شوند و چشم ها به وسیله ابزاری کوچک یا تکه ای پنبه ثابت نگه داشته می شود. چند ثانیه پس از آن داروی Anti-VEGF به درون ویتره تزریق می گردد. قبل و بعد از انجام تزریق، دستیار پزشک به شما آنتی بیوتیک می دهد تا از هرگونه عفونت احتمالی پس از عمل پیشگیری شود.پس از تزریق، با تکان دادن دست یا شمردن انگشتان میزان دید شما توسط دستیار درمانگر سنجیده می شود.

تصویر شماره 5- همانگونه که مشاهده می کنید چشم ها به کمک اسپکولوم باز و ثابت نگه داشته شده اند. در هنگام تزریق دارو به درون ویتره نیز تکه ای پنبه چشم را بی حرکتنگه خواهد داشت.

 

تزریق دارو به درون ویتره توسط چه کسی انجام می شود؟

این دسته از تزریق ها توسط چشم پزشک فوق تخصص شبکیه انجام می پذیرد.

 

پس از دریافت این شیوه درمانی چه اتفاقی می افتد؟

قبل و بعد از انجام تزریق، دستیار پزشک به شما آنتی بیوتیک می دهد تا از هرگونه عفونت احتمالی پس از عمل پیشگیری شود. بعد از تزريق، در صورت تجويز پزشك قطره آنتي بيوتيك و قطره های مرطوب کننده چشم را در منزل استفاده نمایید. استفاده از این قطره ها موجب راحتی فرد پس از تزریق می گردد. زمان مصرف آنها نیز توسط پزشک به شما گفته می شود؛ با این حال هر زمان در چشم خود احساس ناراحتی کردید می توانید چند قطره از اشك مصنوعي را در چشم خود بچکانید.

پس از انجام تزریق باید در مرکز بمانید تا فشار خون تان چک شود. زمان مراجعه بعدی به پزشک همان روز به شما اطلاع داده می شود و یا اینکه در روز های بعد به صورت تلفنی به شما اعلام خواهد شد. چشم پزشک پس از هر بار ویزیت نتیجه مشاهدات خود و بهبود وضعیت بیمار را ثبت کرده و در پرونده پزشکی بیمار قرار می دهد. برای بسیاری از بیماران لازم است حداقل سه مرتبه تزریق رد فاصله های منظم چهار هفته ای انجام گیرد تا نتیجه مطلوب به دست آید. با توجه به میزان گستردگی خونریزی رگ های خونی در شبکیه، برخی از بیماران لازم است برای بار چهارم هم تحت درمان و تزریق این دارو قرار بگیرند.

توجه داشته باشید که متوالی و منظم بودن جلسات مراجعه برای دریافت نتیجه مطلوب از این روش درمانی بسیار اهمیت دارد. از اینرو نوبت مراجعات بعدی خود را به دقت بررسی کنید. گاهی در هر جلسه تاریخ مراجعه بعدی تعیین می شود؛ حتما آن را یادداشت نموده و در زمان مقرر در مرکز حضور یابید.