پذیرش اینترنتی

ccl

چهار شنبه 25 اسفند 1395
بازدید: 92518

عمل جراحی كراسلينكينگ (ايجاد پيوندهاي متقاطع) قرنيه (CCL/CXL)

عمل جراحی كراس لينكينگ (ايجاد پيوندهاي متقاطع) قرنيه (CXL) که با نام C3R نیز شناخته می شود،یک روش درمانی است که از پيشرفت قوز قرنیه جلوگیری می کند. این عمل در 90 درصد موارد موفقیت آمیز است. نیاز به عینک یا لنز های چشمی، پس از درمان برطرف نمی شود. حداقل یک هفته پس از عمل، چشم هنوز التیام نیافته و زخم است؛ از اینرو در روز های نخست دید فرد غالبا تار و مبهم است و به تدریج بهبود می یابد. بسیاری از افرادی که تحت این نوع عمل قرار گرفته اند، معمولا یک هفته پس از عمل می توانند از لنزهای تماسی استفاده کرده و به محیط کار خود برگردند. می توان گفت هر عمل جراحی با خطر هایی همراه است. عمل کراس لینکینگ (CCL/CXL) روشی ايمن به حساب می آید؛ با این حال احتمال بسیار اندکی وجود دارد (تقریبا حدود یک مورد از هر 30 مورد) که دید فرد پس از عمل کمتر شود.

 در اين عمل با استفاده از نور فرابنفش و قطره حاوی ویتامین B2 (ریبوفلاوین) باعث محکم شدن بافت قرنیه می شود. زمانی که این دو (نور فرابنفش و قطره ریبوفلاوین )با هم مورد استفاده قرار گیرند، باعث ايجاد پيوندهاي متقاطع بين رشته هاي سازنده قرنيه يا اتصال محكمتر اين رشته ها مي شوند. این درمان دقیقا محكم شدن بافت قرنيه وابسته به سن بوسيله ايجاد پیوند های متقاطع را شبیه سازی می کند که تحت عنوان "پیوند های متقاطع طبیعی" نیز شناخته می شوند.

 

عمل کراسلینکینگ (CCL/CXL) برای کدام بیماران سودمند است؟

این عمل معمولا برای بیمارانی توصیه می شود که اسکن قرنیه آنها، بدتر شدن قوز قرنیه را نشان داده است. برای اینکه جواب اسکن قرنیه، دقیق باشد، از شما درخواست می شود قبل از اسکن از لنز های تماسی استفاده نکنید (لنز های سخت از دو هفته قبل و لنز های نرم از یک هفته قبل از اسکن نباید مورد استفاده قرار گیرند). چنانچه میزان دید شما به گونه ای است که قادر نیستید این مدت را بدون استفاده از لنز بگذرانید، درمانی برای شما وجود دارد. در چنین وضعیتی، از آنجا که قرنیه خیلی نازک نیست، پزشک جراح می تواند با تخمین زدن میزان پیشرفت قوز قرنیه راه درمانی خاصی را پیشنهاد کند. در این مواقع مهم ترین عامل برای انتخاب شیوه درمان، "سن فرد" می باشد؛ چرا که به دلیل پیوند های متقاطع طبیعی قرنیه، هر چه سن بالاتر می رود (از 30 سالگی به بعد) معمولا میزان قوز قرنیه تثبیت شده و بدتر نمی شود. از اینرو معمولا عمل کراس لینکینگ (CXL) در بیماران با سن بالاتر ضروری به نظر نمی رسد (مگر در شرایط خاص - که تشخیص آن به عهده پزشک مربوطه می باشد).

 

آیا استفاده از این روش جراحی حتما مفید و اثرگذار است؟

تنها روش درمانی که در حال حاضر برای پیشگیری از بدتر شدن قوز قرنیه در دسترس است، عمل کراس لینکینگ (ایجاد پیوند های متقاطع) کلاژن می باشد.

شواهدی که از سه کلینیک (که به طور تصادفی انتخاب شده بودند) به دست آمده و وضعیت بیماران را یک سال پس از عمل مورد بررسی قرار داده اند، نشان می دهد عمل کراس لینکینگ (CCL/CXL) برای مهار کردن پیشرفت بیماری قوز قرنیه در بیش از 90 درصد موارد موفقیت آمیز بوده و شکل قرنیه بیماران در بیش از 45 درصد موارد اصلاح گردیده است. در مطالعات دراز مدت که بیماران را به مدت 5 سال پس از عمل مورد بررسی قرار داده اند نیز نرخ موفقیت آمیز بودن عمل در پیشگیری از پیشرفت بیماری قوز قرنیه به همین میزان مشاهده گردیده است.

 

کدام یک از روش های عمل کراسلینکینگ (CCL/CXL) دراین بیمارستان انجام می شود؟

در این مرکز، روش كراس لينكينگ تسريع شده با برداشتن اپيتليوم که یکی از انواع عمل كراس لينكينگ استاندارد است و روشی به روز و امن می باشد انجام می شود. عمل كراس لينكينگ استاندارد روشی درمانی است که با تابش نور فرابنفش به مدت 30 دقیقه انجام می گیرد. در عمل کراس لینکینگ (CCL/CXL) تسریع شده، همین میزان انرژی و نور فرابنفش در مدت زمان 8 دقیقه به قرنیه تابانده می شود. تحقیقات اخیر نشان داده اند در مقايسه با تابش طولاني مدت نور فرابنفش، قرنیه، تابش شدید نور فرابنفش در کوتاه مدت را بهتر می تواند تحمل کند.

عمل كراس لينكينگ تسریع شده به طور گسترده ای انجام می شود، اما هنوز نتایج درازمدت این روش درمانی در دسترس نمی باشد. برای داشتن نتایج درازمدت یک شیوه درمانی، وضعیت بیمار حداقل به مدت 5 سال پس از عمل مورد بررسی قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود شکل قرنیه ثبات یافته است. چنانچه پس از یکبار عمل شکل قرنیه تثبیت نشد، می توان مجددا از همین روش جراحی برای رسيدن به نتیجه بهتر سود برد.

در این مرکز، فعلا روش كراس لينكينگ تسريع شده بدون برداشتن اپيتليوم انجام نمی گیرد. نتایج به دست آمده از تحقیقات کنترل شده تصادفی مقایسه ای بین روش " عمل كراس لينكينگ تسريع شده بدون برداشتن اپيتليوم" و "عمل كراس لينكينگ استانداردبا برداشتن اپيتليوم" تاکنون حاکی از آن است که روش بدون برداشتن اپیتلیوم کارکرد موردنظر را ندارد.

 

آیا می توان هردو چشم راهم زمان عمل کرد؟

چنانچه هر دو چشم بیمار نیاز به عمل کراس لینکینگ (CCL/CXL) داشته باشد، می توان هر دو چشم را به طور همزمان عمل کرد. اما اگر بیمار ترجیح می دهد چشم دوم را با یک فاصله زمانی عمل کند، بایستی در مراجعات خود نزد پزشک مربوطه حتما قبل از عمل درخواست خود در این زمینه را با وی در میان بگذارد.

 

در طول عمل کراسلینکینگ(CCL/CXL) چه می گذرد؟

CXL از آن دسته عمل های جراحی است که بدون بستري و زير نظر چشم پزشك و با حضور  پرستار ارشد چشم انجام می شود. گرچه مدت زمان عمل تنها 30 دقیقه است، اما لازم است بیمار مدت زمانی قبل از شروع عمل در بیمارستان حاضر باشد. پس از به پایان رسیدن عمل نیز بیمار باید مدتی در مرکز بماند تا وضعیت وی به طور کامل بررسی گردد. پس از اطمینان یافتن از پايدار بودن وضعیت، بیمار ترخیص می شود. به این ترتیب کل مدت زمان قبل، حین و بعد از عمل تقریبا نصف روز به طول می انجامد. پس برای سپری کردن این مدت زمان در بیمارستان آماده باشید.

از شما خواسته می شود به آرامی روی تخت دراز بکشید. قطره بی حسی موضعی درون چشم چکانده می شود تا سطح چشم بی حس گردد. سپس گیره ای کوچک، پلک را ثابت و چشم را باز نگه می دارد. لایه سطحی چشم (اپیتلیوم) کاملا تمیز شده و در مدت 10 دقیقه، هر چند دقیقه یکبار قطره ریبوفلاوین در چشم چکانده می شود. اکنون همه چیز مهیاست تا نور فرابنفش به مدت 8 دقیقه به چشم تابانده شود. پس از پایان کار، یک لنز پانسمان نرم روی چشم قرار داده می شود.

 

پس از عمل کراسلینکینگ(CCL/CXL) چه اتفاقی می افتد؟

قطره ای به شما داده می شود تا پس از عمل استفاده کنید. لنز پانسمان نرم تا زمانی که لایه سطحی چشم کاملا التیام یابد روی چشم باقی می ماند (و این مدت زمان تقریبا 7 روز طول می کشد). اگر لنز پانسمان در طول این مدت از روی چشم افتاد، به هیچ وجه سعی نکنید دوباره آن را روی چشم قرار دهید و حتما آن را دور بیندازید.

اثر قطره بی حسی موضعی که در طول عمل به کار رفته است، تقریبا در همان روز برطرف می شود و از اینرو قرمزی، حساسیت به نور و احساس شن در چشم را چند روز تجربه خواهید کرد. میزان دردی که بیماران احساس خواهند کرد، از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. برخی بیماران درد بسیار کمی را گزارش کرده اند، در حالی که برخی دیگر درد چند روز اول را بسیار زیاد توصیف کرده اند. توجه داشته باشید که چشم به نور حساس خواهد بود و شما بایستی حتما از عینک آفتابی (با محافظت بالا در برابر UV) استفاده نمایید.

دید شما در چند روز نخست پس از عمل تار خواهد بود، اما پس از چند هفته به تدریج شفاف خواهد شد.

در دو روز نخست پس از عمل، کم و زیاد شدن درد کاملا طبیعی است، اما چنانچه در روز سوم یا چهارم درد شدت یافت می تواند نشانه ای از عفونت باشد و بایستی فورا به بخش اورژانس مراجعه کرده و ویزیت شوید. به خاطر داشته باشید در صورت رعایت مراقبت های توصیه شده توسط پزشک، احتمال ایجاد عفونت بسیار كم و چیزی حدود یک درصد است.

 

آیا لازم است مدت زمانی بعد ازعمل، از مطالعه وکار دست بکشم؟

بله !!!حداقل یک هفته زمان لازم است تا لایه سطحی چشم (اپیتلیوم) بهبود یابد و چنانچه کار شما وابسته به کامپیوتر می باشد، این مدت به دو هفته افزایش می یابد. اگر این موارد را رعایت نمایید، نتیجه ای که از این عمل خواهید گرفت، بسیار عالی خواهد بود.

به خاطر داشته باشید در روز نخست پس از عمل، هر یک ساعت یکبار و در روز های بعد هر 4 ساعت یکبار قطره تجویز شده را درون چشم بچکانید.

فعالیت های روزانه مانند تماشای تلویزیون و کار با کامپیوتر، آسیبی به چشم وارد نخواهد کرد، اما بهتر است در ساعات اولیه پس از عمل به چشم استراحت دهید (چشمان خود را ببندید و استراحت کنید).

نوبت ویزیت برای هفته های بعد به شما داده می شود تا به پزشک خود مراجعه نمایید و بهبود وضعیت چشم شما به طور کامل مورد معاینه و بررسی قرار گیرد.

مراقبت هاي پس از عمل CCL كدامند:

استفاده از قطره چشمی تجویز شده - دقیقا طبق برنامه- بسیار مهم است. محدودیتی برای شستن صورت و دوش گرفتن وجود ندارد، اما باید مراقب باشید به هیچ وجه آب به چشم نرسد. شاید بتوانید ورزش های سبک را انجام دهید، اما تا زمانی که لایه سطحی چشم کاملا بهبود نیافته است، به هیچ وجه نباید به شنا بپردازيد.

یک هفته پس از عمل باید به مرکز مراجعه نمایید تا چشم شما معاینه گردد و پزشک تعیین کند که آیا میزان دید شما به اندازه کافی هست تا بتوانید رانندگی کنید یا خیر. پس از آنکه لایه سطحی چشم کاملا التیام یافت، می توانید استفاده از لنزهای تماسی خود را دوباره از سر بگیرید؛ و التیام چشم به طور معمول چیزی حدود دو هفته به طول می انجامد. اگر قبل از عمل از عینک استفاده می کرده اید، باید حداقل یک ماه پس از عمل به اپتومتریست خود مراجعه کنید (تا در این مدت شماره چشم تثبیت گردد) و چنانچه نیاز به تغییر شماره عینک باشد، شماره عينك جديد براي شما تجويز شود. شش ماه پس از عمل کراس لینکینگ (CXL) نیز باید مجددا به مرکز مراجعه کنید تا به کمک اسکن قرنیه، آزمایش های مربوط به شماره چشم و عینک انجام شود.

 

عمل کراسلینکینگ (CCL/CXL) چه خطراتی دارد؟

به طور معمول عمل کراس لینکینگ (CXL) روشی امن است؛ اما در برخی موارد، در مدت زمانی که طول می کشد تا چشم التیام یابد ممکن است مشکلاتی رخ دهد. تقریبا حدود 3 درصد از بیماران به دلیل تاری دید، زخم قرنیه، ناهمواری در شکل قرنیه یا عفونت، با کاهش یا از دست رفتن دید مواجه می گردند. در بسیاری از این موارد به کمک پیوند قرنیه می توان دید از دست رفته را بازگرداند. بدون استفاده از عمل کراس لینکینگ (CXL)، تقریبا 20 درصد از بیماران دچار قوز قرنیه، نیاز به پیوند قرنیه داشتند و این در حالی است که با استفاده از روش CXL ، نرخ پیوند قرنیه از 20 درصد به 3 درصد کاهش یافته است. ارزش و اهمیت این روش بدین دلیل است که خطرات پیوند قرنیه برای بیمارانی که پیشرفت بیماری آنها تایید شده، تا حدودی بیشتر می باشد.


   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
علیرضا - دوشنبه 14 خرداد 1403

سلام من ۲۳ساله ام و چشم چپم قوز قرنیه داره نمره چشم چپ ۲و۷۵ با آستیگمات صد و نمره بینایی ۶از ۱۰ بدون عینک و ۹از ۱۰ با عینک است و نسبت به سال گذشته نیم نمره کمتر شده پیشنهاد شما چیست

 Manager        21/3/1403

سلام جهت جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه باید عمل اشعه انجام دهید

Atena - شنبه 12 خرداد 1403

سلام خسته نباشید برای عمل ccl کاشت ناخن مشکلی ایجاد میکنه؟

 Manager        21/3/1403

با سلام خیر

شهاب پارسا - شنبه 8 اردیبهشت 1403

درود و عرض ادب بنده در هر دو چشم دچار آستیگماتیسم و ضعیفی هستم دو و نیم ضعف و آستیگماتیسم ۶ و چهار ضعیفی و ۲ آستیگماتیسم که ظاهرا دچار قوز قرنیه هم می‌باشم ۳۷ سال دارم و جدیدا و بعد از دوران کرونا احساس میکنم بیماری پیشرفت داره آیا عمل ccl .cxl قابل انجام میباشد ضمنا این دید حداقل از ۳۰ سالگی ثابت مونده سپاس

 Manager        8/2/1403

با سلام بستگي به شماره چشم و ضخامت قرنيه دارد بايد بصورت حضوري معاينه انجام گردد داخل بيمارستان عمل هاي ccl و cxl انجام ميشود

مهتاب - جمعه 31 فروردین 1403

سلام ببخشید بعد از عمل کراس لینکینگ میشه از لنز طبی استفاده کنم؟! آخه دلیل قوزقرنیه ام رو استفاده طولانی مدت از لنز طبی دونستم.

 Manager        3/2/1403

بستگی به شدت قوز قرنیه دارد که توسط پزشک در معاینه حضوری تشخیص داده می شود.

سحر طايي - دوشنبه 12 آذر 1397

سلام و عرض ادب.. ميخواستم بدونم بعد از عمل ccl ميتونم به ورزشم ادامه بدم ؟؟؟من بدنسازي و آمادگي جسماني كار ميكنم.. باتشكر

 Manager        4/2/1398

بعد از گذشت يك ماه از انجام CCL، هر ورزشي را مي توان انجام داد. (دكتر حميدرضا انوري، فوق تخصص قرنيه)

Maryam - دوشنبه 23 بهمن 1396

با سلام.من حدود چهار سال هست که شماره چشمم ثابت بوده و یا در حد ۲۵ صدم تغییر کرده.پزشکم قوز قرنیه بسیار خفیف تشخیص دادند و گفتن باید عمل بشم.با توجه به اینکه شماره چشمم ثابت مونده و مشکل دید ندارم آیا عمل ضروری هست؟

 Manager        28/12/1396

اگر در عكسبرداري قوز قرنيه ثابت مانده و پيشرفتي نداشته است لازم نيست عمل شويد. (دکتر حمیدرضا انوری/ فوق تخصص قرنیه)