پذیرش اینترنتی

درمان با ليزر

چهار شنبه 25 اسفند 1395
بازدید: 157570

درمان گلوکوم (آب سیاه) به کمک جراحی با لیزر

 

پیش از شروع درمان به کمک لیزر، دستیار پزشک قطره چشمی خاصی را در چشم می چکاند. عمل لیزر در اتاق لیزر انجام می گیرد و شما در هنگام مراجعه به مرکز به این اتاق هدایت می شوید. تصویر زیر درمان گلوکوم به کمک لیزر توسط پزشک متخصص را نشان می دهد.

در طول مدت زمان لیزر درمانی نیاز نیست بیمار کار خاصی انجام دهد. برای شروع از شما درخواست می شود در برابر دستگاه میکروسکوپ بنشینید. این تجربه برای شما شبیه به همان آزمایش های کلینیکی ساده است. با این تفاوت که در این عمل، لیزر به دستگاه میکروسکوپ متصل است. در اتاق لیزر برای درمان گلوکوم (آب سیاه) از لیزر لومینیس سلکتا استفاده می شود. برای درمان گلوکوم زاویه بسته از لیزر در مود یاگ (YAG)، و برای درمان گلوکوم زاویه باز از لیزر در مود SLT (ترابکولوپلاستی انتخابی با لیزر) استفاده می گردد. این دستگاه قابلیت درمان به کمک لیزر حرارتی (مخصوصا برای درمان مشکلات شبکیه) را دارا می باشد که در آن از نور قابل مشاهده لیزر استفاده می شود. در این شیوه از درمان گلوکوم به کمک لیزر، عمل تقریبا بین 5 تا 15 دقیقه به طول می انجامد.

 

گلوکوم زاویه باز (Open Angle Glaucoma)

 

کاربرد لیزر جهت درمان گلوکوم

در اين مركز،ترابکولوپلاستی با لیزر جهت درمان گلوکوم زاویه باز به کمک لیزر سرد (SLT) انجام می گیرد. SLT به روز ترین و پیشرفته ترین نوع لیزر درمانی در چنین شرایطی می باشد. در بیمارانی که با مصرف قطره های چشمی مربوط به درمان گلوکوم، به عارضه حساسیت به نور مبتلا می شوند، و همچنین کسانی که به درمان دارویی پاسخ نمی دهند و وضعیت بیمار به کمک دارو تحت کنترل قرار نمی گیرد، SLT بهترین روش پیشنهادی درمان به شمار می آید. در این بیماران، عوارض ناشی از به کار بردن SLT بسیار کمتر از عوارض ناشی از دارو درمانی گلوکوم می باشد. پس از دریافت این نوع درمان، معمولا بدتر شدن وضعیت بیماری از سوی بیماران گزارش نمی شود.

SLT یک عمل است که تحت پوشش بیمه قرار دارد؛ طبق آزمایشات بالینی مشاهده شده در این مرکز، پس از انجام SLT ، نیاز به مصرف دارو جهت درمان گلوکوم به حداقل رسیده یا کاملا از بین می رود. علاوه بر این چنانچه از SLT بهره ببرید، در هزینه های درمانی خود به مقدار زیادی صرفه جویی کرده اید.

 

گلوکوم زاویه تنگ (Narrow Angle Glaucoma)

 

درمان گلوکوم زاویه تنگ بیش از آنکه دارو درمانی یا جراحی برشی باشد، با استفاده از لیزر درمانی انجام می گیرد. درمانی که ما آن را ترجیح می دهیم، لیزر لومینیس در مود YAG می باشد.  برای این کار با استفاده از روش ایریدوتومی به کمک لیزر، مجرايي كوچك در عنبیه ایجاد می گردد تا بدین ترتیب مایع زلالیه گیر افتاده در پشت عنبیه آزاد شود. این مسیر که به کمک لیزر ایجاد می شود بسیار كوچك و غیر قابل مشاهده است و معمولا در زیر پلک بالایی پنهان است. استفاده از این روش بهترین شیوه برای پیشگیری از حمله گلوکوم (که طی معاينات دوره اي چشم تشخیص داده شده اند) به شمار می رود. این عمل به کمک لیزر انجام می گیرد و کاملا بدون درد است. عود گلوکوم زاویه تنگ پس از انجام این عمل بسیار ناشایع است. بالا رفتن فشار چشم و سایر عوارض جانبی نیز پس از این عمل گزارش نشده است. کافی است شرایط پس از درمان توسط ایریدوتومی YAG را با شدت حمله گلوکوم زاویه تنگ یا پیشرفت تدریجی گلوکوم مزمن در بیمارانی دچار گلوکوم درمان نشده مقایسه کنید تا به اهمیت این روش در درمان پی ببرید.

ایریدوتومی با لیزر YAG نیز تحت پوشش بیمه قرار دارد و طبق مشاهدات معتبر این مرکز، روشی موثر برای درمان گلوکوم زاویه تنگ به شمار می آید.

 

نیازبه مراقبت اندک پس از جراحی

پس از لیزر درمانی، یک قطره چشمی به شما داده می شود که باید طبق دستور پزشک آن را مصرف کنید. نوبت بعدی برای مراجعه و سنجش فشار چشم 1 الی 4 هفته پس از عمل خواهد بود. چنانچه قبل از عمل داروی دیگری مصرف می کردید، می توانید مصرف آن را از سر بگیرید و چنانچه پزشک تشخیص دهد نیاز است به طور موقت داروی خاصی مصرف کنید، آن را برای شما تجویزخواهد کرد.

پس از این عمل هیچ محدودیتی برای فعالیت های روزانه نخواهید داشت. چنانچه کمی ناراحتی یا درد در چشم خود احساس کردید، مصرف استامینوفن می تواند مفید باشد (البته بهتر است در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید).

در صورتی که در چشم خود هرگونه احساس ناراحتی غیر طبیعی داشتید، با شماره های مرکز تماس بگیرید. مشاوران بخش شما را راهنمایی می کنند یا یک قرار ملاقات با پزشک برای شما تعیین خواهند کرد.

 

 


   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
رخساره مرادیujlAc - دوشنبه 16 بهمن 1402

سلام.خسته نباشید اگه کسی زاویه دید تنگ کم داشته باشد لازم است لیزر درمانی کند .لطفا راهنمایی کنید

 Manager        30/1/1403

باید به صورت حضوری معاینه انجام شود در صورت نیاز لیزر انجام می شود.