پذیرش اینترنتی

درمان انحراف

چهار شنبه 25 اسفند 1395
بازدید: 44552

لوچي يا انحراف چشم                                                                                   

لوچي يا انحراف چشم بيماري است که چشمها در جهت های متفاوت از يكديگر قرار می گیرند.

 


استرابيسم چيست؟
استرابیسم اصطلاح پزشکی است که براي انحراف چشم بكار مي رود؛ بيماري كه چشمها در جهت هاي متفاوت از يكديگر قرار دارند. در حالي كه یک چشم ممکن است به سمت داخل، بیرون، يا به سمت بالا یا پایین چرخيده، چشم ديگر روبرو را نگاه مي كند.
لوچي يك بيماري شایع است و در حدود یک مورد در هر 20 کودک به آن دچار مي شود كه معمولا پيش از 5 سالگي كودك اتفاق مي افتد اما مي تواند ديرتر ظاهر شود. اين بيماري در بزرگسالان نيز قابل درمان است.  


تاثير استرابيسم بر چشم چيست؟
مشخص ترين علامت لوچي، چشم هایی است که در جهت های متفاوت نگاه مي كنند. انحراف چشم باعث دوبيني و يا تنبلي چشم (آمبلیوپی) در کودکان مي شود؛ و همچنين باعث وضعيت غير طبيعي سر در افراد بزرگسال ميگردد.
اگر انحراف چشم در كودكي درمان نگردد، تنبلي چشم اتفاق مي افتد. ميزان بينايي چشم مبتلا به تدریج كم مي شود زیرا مغز پیام ضعیفي که از آن چشم ارسال می شود را نادیده می گیرد.  تنبلي چشم تا شش یا هفت سالگی قابل درمان است، اما درمان آن در اسرع وقت ضروري است.

 
انواع انحراف و دلائل آن:
دراغلب موارد، یک چشم به سمت داخل (انحراف به داخلET) و یا به سمت خارج (انحراف به خارج XT) انحراف پيدا مي كند. بعضي اوقات ممکن است به سمت بالا یا پایین انحراف داشته باشد (انحراف عمودی). اصطلاحات مختلفی از نظر بازه زماني كه انحراف چشم ظاهر مي شود، وجود دارد يعني  اگر آنها  هميشه وجود دارند دائمي نامیده می شوند، یا اگر فقط در زمان های مشخص ظاهر می شوند، به عنوان متناوب شناخته می شوند.
بعضی از نوزادان در هنگام تولد دچار لوچي هستند (لوچي مادرزادي) و بعضی از کودکان بعد از تولد دچار لوچي مي شوند (لوچي اكتسابي).  انحراف های غيرمادرزادي ممکن است بدليل تلاش چشم برای غلبه بر یک مشکل بینایی، از قبیل نزديك بيني یا دوربيني بوجود آيد. عوامل ژنتیکی نقش مهمي در بروز بسياري از انحراف هاي چشمي دارند، اما در بسیاری از موارد علت ناشناخته است. به ندرت، ممکن است انحراف چشم ناشي از وجود یک بيماري در خود چشم باشد.


درمان انحراف:


انحراف چشم در کودکان باید در اسرع وقت مورد ارزیابی قرار گیرد تا بينايي حفظ شده و شانس درمان موفق افزايش پيدا كند. درمان شامل عینک و گاهی اوقات تمرین هاي چشمي است. اگر چشم كودك شما تنبل است، ممکن است نیاز به برچسب تنبلي چشم داشته باشد تا بینایی چشم داراي انحراف بهبود يابد. بسیاری از بیماران ممکن است فقط نیاز به معاينات منظم داشته تا روند بيماري تحت كنترل قرار گيرد.

در برخی موارد ممکن است جراحی اصلاحی انجام شود كه اغلب به منظور بهتر شدن ظاهر چشم و گاهی اوقات برای اصلاح دوبيني و یا در اطفال، براي ايجاد هماهنگی بين دو چشم در راستاي بهبود ديد سه بعدي انجام مي شود. گاهی اوقات نيز عمل جراحی برای اصلاح وضعیت غیرطبیعی سر انجام می شود.
جراحی انحراف چشم یک عمل بسیار رایج است كه معمولا شامل محكم كردن يا جابجا كردن یک یا چند عضله خارجي چشم که مسئول حركت و در نتيجه تغيير موقعیت چشم هستند، مي باشد. این عضلات متصل به جلوی چشم زیر ملتحمه (لایه شفاف رويه) قرار دارند. در طول جراحي چشم هرگز از كاسه چشم خارج نمي شود.  برای اتصال عضلات در موقعیت های جدید از بخيه استفاده می شود.
جراحی انحراف چشم یک عمل يك روزه است، بنابراین شما  در همان روز جراحي از بیمارستان مرخص مي شويد. دو نوع عمل جراحي وجود دارد - قابل تنظيم و غير قابل تنظيم. در جراحی قابل تنظيم که در کودکان و بزرگسالان انجام مي شود، اتصالات در فاصله كوتاهي بعد از پايان جراحی، زمانی که بیمار بیدار و هشيار می شود، تنظيم مي شوند.
خطرات ناشی از عمل جراحی نادر هستند اما ممکن است پس از جراحي موارد غيرقابل پيش بيني در وضعيت صحيح چشم ها اتفاق بيفتد و بعضي مواقع بیش از یک نوبت جراحي مورد نیاز است.
گاهی اوقات، انحرافي كه در دوران کودکی تصحیح می شود در بزرگسالی دوباره ظاهر می شود. در صورت بروز دوباره انحراف در اسرع وقت به چشم پزشك مراجعه كنيد.

بهبودي پس از عمل جراحي:
رسيدن به شرايط بهبودي كامل تا چند هفته پس از عمل طول مي كشد. در طول اين مدت، چشم ممکن است برای مدت کوتاهی دردناک یا دچار خارش باشد و ممکن است بيمار موقتا دچار دوبيني شود.