پذیرش اینترنتی

درمان كاتاراكت(آب مرواريد)

سه شنبه 3 اسفند 1395
بازدید: 34340

آب مروارید چیست ؟

آب مرواريد دراثر واكنش پروتیین موجود در لنز طبیعی چشم به تابش نور فرابنفش بوجود مي آيد. لنز شفاف و طبیعی چشم به مرور زمان تار می شود. گرچه این فرایند از سنین جوانی آغاز می شود، با این حال معمولا در سنین 50 تا 60 سالگی به حدی می رسد که لازم است برای معاینات به چشم پزشک متخصص مراجعه کنید. زمانی که میزان تاری دید زیاد می شود و قدرت بينايي در معاينه چشمی کاهش می یابد، این وضعیت تحت عنوان "آب مروارید" شناخته می شود.

سن دقیق آغاز فرآيند آب مروارید، سرعت و شدت این بیماری از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت است. گرچه این بیماری غالبا در اثر افزایش سن به وجود می آید، با این وجود برخی عوامل احتمال ابتلا به آن را افزايش مي دهند. برخي از اين عوامل عبارتند از سیگار کشیدن، ابتلا به دیابت، سابقه جراحی شبکیه، سابقه خانوادگی ابتلا به آب مروارید، سابقه مصرف داروی پردنیزولون یا داروهای مشابه، سابقه آسیب ها و یا التهابات چشمی.

 

علایم آب مروارید:

علایمی که می توانند نشان دهنده بروز آب مروارید باشند، شامل تاری دید در ديد نزدیک یا دور، حساسیت چشم به نور خیره کننده، و از دست دادن تدریجی و پيش رونده قدرت تشخیص رنگها می باشد. در این مرحله لنز چشم شفافیت خود را از دست داده و به رنگ زرد در آمده است.

معمولا افراد زماني جهت معاينه آب مرواريد مراجعه مي كنند که تصاویر را شفاف نمی بیند، چشم به نور خیره کننده حساس می شود، و فرد در روز روشن و یا در شب برای انجام کارهای روزمره به كمك ديگران دارد. هر زمان در دیدن تصاویر یا محیط اطراف خود به هر دلیلی دچار مشکل شدید، فورا به مرکز چشم پزشکی مراجعه کنید و اجازه دهید پزشک با معاینه و ارزیابی وضعیت چشم شما، مشکل را تشخیص دهد.

شبیه سازی وضعیت آب مروارید و اثرآن بر بینایی فرد

تصویری که چشم مبتلا به آب مروارید مشاهده می کند، به صورت زیر است:

همان تصویر را یک چشم سالم به این شکل مشاهده می کند:

 

یک خیابان زیبا پر از چراغ هایی با نور خیره کننده با چشم مبتلا به آب مروارید به صورت زیر دیده می شود:

 

حال آنکه همان خیابان با چشم سالم به شکل زیر و با شفافیت تمام دیده می شود:

چ

 

 

آب مروارید چگونه تشخیص داده می شود؟

با مراجعه به چشم پزشک به راحتی با معاينه كامل چشم، وجود یا عدم وجود آب مروارید به خوبی تشخیص داده مي شود. پزشکان مرکز ما مشاوره های قبل از عمل، ارزیابی مجدد و مراقبت های پس از عمل را به خوبی فراهم آورده اند.

آب مروارید چگونه درمان می شود؟

اگر عینک و یا لنز های تماسی که تاکنون استفاده می کردید، دیگر پاسخگوی نیاز شما نیست و قادر نیستید به کمک آنها به راحتی فعالیت های روزانه خود را انجام دهید، وقت آن رسیده به کمک عمل جراحی، آب مروارید خود را درمان کنید. تنها روش درمانی موثر برای رفع آب مروارید، عمل جراحی است. این عمل یک جراحی روزمره و معمول محسوب می شود که سالیانه موارد زيادي از آن در این مرکز انجام می شود.

این عمل با تزریق داروی مسکن آرام بخش و تحت بيهوشي عمومي (بعضي مواقع با بی حسی موضعی) برای آرامش بیمار آغاز می گردد. پزشک جراح با مشاهده چشم در زیر میکروسکوپ، لنز تار شده را خارج کرده و در همان محل یک لنز مصنوعی جدید و شفاف جایگزین می سازد. 

تصاویر زیر نشان دهنده مراحل این عمل است:

 

 

در اکثر موارد مدت زمان عمل کمتر از 15 دقیقه برای هر چشم است و معمولا بیمار 2 ساعت پس از عمل مرخص می شود و می تواند به خانه بازگردد. در روز های نخست پس از عمل دید فرد اندکی تار خواهد بود، اما تقریبا پس از 2 هفته بسیار بهتر خواهد شد. به عنوان مراقبت های پس از عمل، بیمار باید به مدت 6 هفته پس از عمل از قطره چشمی تجویز شده استفاده کند. وی همچنین بایستی 2 تا 3 مرتبه پس از عمل در تاریخ های مشخص شده، به مرکز مراجعه نماید تا توسط جراح خود ویزیت مجدد گردد.

گاهی اوقات در مراقبت های بعد از عمل، بیمار به دارو های بیشتری نیاز دارد و باید تعداد دفعات بیشتری ویزیت شود؛ با این حال در اکثر مواردافراد معمولا 2 هفته پس از عمل می توانند عینک متناسب با شماره جدید چشم خود را تهیه کنند و به زندگی روزمره برگردند.

در اين مركز، جدید ترین روش آزمایش شده در جراحی آب مروارید به کار گرفته مي شوند. همچنين امكان مشاوره قبل از عمل، ارزیابی مجدد و مراقبت های پس از عمل فراهم مي باشد.

 

استفاده ازعینک پس از عمل آب مروارید

پس از عمل آب مروارید لازم است گاهی اوقات از عینک استفاده کنید. به عنوان مثال همه بیماران بایستی پس از عمل حتما از عینک آفتابی (دارای UV400) استفاده کنند. استفاده از عینک های طبی نیز با توجه به شرایط بیمار و نوع لنز داخل چشمي استفاده شده، می تواند در هنگام مطالعه یا در مشاهده فاصله های دور یا در هر دو حالت ديد دور و ديد نزدیک برای فرد شرایط بسیار بهتری را فراهم آورد. برخی بیماران روی استفاده نکردن از عینک تاکید ندارند و گاهی ترجیح می دهند عینک بزنند؛ برای این بیماران، لنز داخل چشمی مونوفوکال (تک کانونی) بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت. اگر شرایط کاری و محیطی شما به گونه ای است که واقعا استفاده از عینک دردسر ساز است، روش هایی وجود دارد که به شما کمک می کند لنز داخل چشمی مونوفوکال خود را با مشورت پزشک و با دقت هر چه تمام تر انتخاب نمایید. هم اکنون بیش از هر زمان دیگری، گزینه های انتخابی پیش روی بیماران وجود دارد.

اگرمایل هستید وابستگی خود به عینک راکاهش دهید

بیمارانی که برای عمل آنها از لنز داخل چشمی چند کانونی استفاده می شود، در مقایسه با لنزهای مونوفوکال (تک کانونی)، پس از عمل وابستگی کمتری به عینک خواهند داشت. میزان نیاز به استفاده از عینک و اثربخشی آن برای شما، به قدرت عصب چشم، نوع لنز استفاده شده درون چشم، فعالیت های شما و اولویت هایی که با پزشک خود در میان گذاشته اید بستگی دارد. شما بایستی تمام سوالات خود را در مورد اینکه با یا بدون عینک چه شرایطی خواهید داشت به دقت با پزشک خود در میان بگذارید و با مشورت گرفتن و برخورداری از توصیه های تخصصی ایشان بهترین گزینه را انتخاب نمایید. امروز بيشتر از هميشه گزينه هاي مختلف در اين زمينه وجود دارد!

 

آیاآب مروارید عود می کند و دوباره باز می گردد؟

در تصاویر زیر آب مروارید ثانویه و دو حالت چشم قبل و بعد از درمان با YAG را مشاهده می کنید:

 

بین 5 تا 15 درصد از بیمارانی که عمل آب مروارید موفقیت آمیز داشته اند، پس از مدتی دچار آب مروارید ثانویه (Secondary Cataract) می گردند. این امر می تواند پس از هفته ها، ماهها و یا -همانگونه که رایج تر است - سالها پس از نخستین عمل آب مروارید (حتی پس از یک عمل بسیار بسیار موفقیت آمیز) رخ دهد. چنین وضعیتی به درمان با لیزر نیاز دارد تا تصحیح گردد. قابل ذکر است لیزر درمانی برای درمان آب مروارید ثانویه در این مرکز انجام می گیرد. این درمان روشی سریع، بدون درد و بسیار موثر می باشد. در موارد نادر ممکن است عوارضی مانند پارگی یا جداشدگی شبکیه رخ دهد.

علاوه بر این گاهی اوقات ممکن است در برخی بیماران پس از این درمان، آب سیاه ایجاد گردد. لازم است تاکید کنیم این عوارض به ندرت اتفاق می افتند و در صورتی که آب مروارید ثانویه درمان نشود، باعث گسترش کاهش دید می شود تا زمانی که به کمک لیزر برطرف گردد.

 

 


   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
محمد حقی - دوشنبه 17 اردیبهشت 1403

سلام و خسته نباشید عمل اب مرواید روی چشمی که 16 ماه قبل پیوند قرنیه صورت گرفته عمل همان حالت معمول را دارد یا خطر و حساسیت بیشتری دارد؟ و اینکه احتمال بروز مشکل چقدر وجود دارد. باتشکر

 Manager        22/2/1403

با سلام بهتر است بعد از كشيدن بخيه عمل آب مرواريد انجام و حتما بيمار توسط فوق تخصص قرنيه عمل شود. از لحاظ خطر و حساسيت نيز عمل حساس تر نسبت به بقيه بيماراني است كه عمل پيوند انجام نداده اند.

سیامک دادگستر - شنبه 5 اسفند 1402

باسلام وعرض ادب واحترام.عیدتان مبارک. من قطره ای خریدم،که بایک قطره در روز وتایک ماه ضعیفی چشم برطرف میگردد.آیا درست است؟ چون هنوز استفاده نکردم.

 Manager        3/2/1403

چنین قطره ای توسط پزشکان بیمارستان دکتر خدادوست مورد تایید نمی باشد.