پذیرش اینترنتی

بوتوكس

سه شنبه 3 اسفند 1395
بازدید: 19462

احتمالا شما درباره بوتاکس آرایشی در تبلیغات، وبلاگ ها و مجلات مشهور خوانده و یا از دوستان خود شنیده اید. اما تصورات غلط  زيادي در مورد تزريق بوتاکس و نحوه استفاده از آن وجود دارد.

از سال 2002 كه سازمان غذا و داروي آمريكا (FDA) استفاده از بوتاكس جهت مصارف زيبايي و آرايشي را تائيد كرد، با تجويز متخصص در دسترس بوده است.اين بوتاكس دقیقا همان بوتاکسي است كه براي اهداف پزشکی (مانند اسپاسم عضلانی کنترل نشده) برای اولین بار در سال 1989 توسط FDA تاییدشد.

 

بوتاکس زیبایی چیست؟

بوتاکس یا بوتولونيوم توكسين، برای سه هدف كلي استفاده می شود: کنترل اسپاسم عضلانی، عرق ريزي شدید زيربغل و بهبود زیبایی. در این مقاله ما با استفاده سوم آن به نام بوتاكس آرايشي (زيبايي) که شامل سم بوتولینوم نوع A (ماده فعال)، آلبومین انسان (پروتئین موجود در پلاسمای خون انسان) و کلرید سدیم است، تمرکز داریم.

بهترین گزينه هاي دريافت بوتاكس آرايشي:خطوط چین و چروک صورت

زمان انجام: حدود 10 دقیقه

نتایج بارز: پوست نرمتر و جوان تر؛ حدود سه تا شش ماه پايداري دارد.

زمان بازیابی: پنج تا هفت روز برای دیدن اثرات کامل

بوتاکس آرایشی برای صاف کردن موقت خطوط اخم که بین ابروها ايجاد مي شوند، استفاده مي شود. خط اخم،فرد  را خسته، ناراحت یا عصبانی نشان مي دهد.

بوتاکس آرایشی را با پرکننده های تزریقی اشتباه نگیرید. پرکننده های پوستی به صورت متفاوتی عمل می کنند. آنها بافت را بالا می برند (گودی ها را پر می کنند) تا خطوط و چین و چروک کاهش پيدا كنند یا ناپدید شوند ( مثلا: Restylane،Radiesse and Juvederm نمونه هايي از پركننده ها هستند)

در تصميم گيري در مورد اينكه که کدام محصول مشكل ظاهري شمارا رفع مي كند پزشك به شما كمك مي كند، هرچند به عنوان یک قاعده کلی، بوتاکس عمدتا در قسمت فوقاني صورت استفاده می شود و پرکننده ها عمدتا در مناطق دیگر استفاده می شوند.

 

چگونه پي مي بريد كه شما كانديد مناسب تزريق بوتاكس هستيد؟

كاركرد بوتاكس چگونه است؟

چین و چروک پوست معمولا به صورت عمود بر عضله منقبض شونده كه زير آن قرار گرفته ايجاد مي شود.به عنوان مثال، عضله پیشانی یک عضله عمودی است، و هنگامی که منقبض مي شود (مانند زمانی که شما ابرو خود را بالا مي بريد)، خطوطي (چروک ها) كه ايجاد مي شود افقی خواهد بود. به همین ترتیب، دو عضله که باعث ايجاد خطوط اخم مي شوند بین ابروها بصورت افقی قرار گرفته اند، بنابراین وقتی آنها منقبض می شوند، خطوط اخم عمودی ظاهر می شوند.

بوتاکس یک پرکننده پوستی نیست.در عوض، تحريكات عصبي را كه موجب انقباض عضلات و در نتيجه ايجاد خطوط روي پيشاني مي شود را مسدود مي كند.

بوتاکس به عضلات تزریق می شود، و مانع از سيگنال دهي اعصاب به بافت ها مي شود. در نتيجه فعالیت عضلاتی که باعث ايجاد خطوط اخم می شوند، کاهش می یابد و ظاهر صاف تري ايجاد مي شود.

اگر صورت شما در حالت استراحت داراي خطوط مي باشد، شما كانديد مناسبي برای تزريق بوتاکس نیستند. پرکننده های پوستی براي از بین بردن اين خطوط مناسب تر هستند.بوتاکس اغلب می تواند این خطوط را "صاف تر" کند، اما براي هميشه آنها را از بين نمي برد.

به طور معمول طی چند روز پس از تزريق نتيجه را مي بينيد.بوتاکس براي اتصال به پايانه هاي عصبي كه تحريك كننده عضلات براي منفبض شدن هستند، به دو تا چهار روززمان نياز دارد.حداکثر اثر معمولا در حدود روز 10-7 اتفاق مي افتد. بنابراین، هر نتيجه اي که دو هفته پس از تزریق به دست می آید، باید حداکثر تأثیر در نظر گرفته شود.

 

آیا تزريق بوتاکس دردناک است؟

هر تزریقي می تواند دردناك باشد، اما سوزن های مورد استفاده برای تزریق بوتاکس بسیار کوچک هستند، بنابراین درد معمولا کم است. این منطقه را می توان با پماد بي حسي موضعی یا پك هاي يخ،20 دقیقه قبل از تزریق بي حس کرد، بنابراین احساس درد هنگام تزریق كم است.

بعد از آنکه اثر بي حسي از بین برود، ممکن است کمی ناراحتی احساس کنید.  سایر عوارض جانبی در زیر ذکر شده است.

 

هر چند وقت يكبار بوتاكس بايد تزريق شود؟

احتمالا شما از خود مي پرسيد كه اثر بوتاكس چقدر طول می کشد. اکثر مردم اثرات را برای سه تا چهار ماه مشاهده می کنند، اما عوامل متعددی می توانند این دوره را کوتاه تر یا طولانی تر کنند:

پزشکان بر این نکته که کدامیک از عوامل فوق بسیار مهم هستند اختلاف نظر دارند. این سوال خوبي است که از پزشک خود بپرسید. در هر صورت، تزریق در يك ناحيه (مانند گوشه خارجي چشم) بیشتر از هر سه ماه يكبار توصیه نمی شود.

با تزریق هر نوع دارویی، سیستم ایمنی بدن می تواند آنتی بادی هایی را توليد کند که باعث كاهش تاثير دارو و يا ایجاد آلرژی به دارو شود. هرچه دفعات مصرف دارو بيشتر شود یا مقدار بیشتری در هر نوبت تزریق شود، ريسك ايجاد این آنتی بادی ها در برابر دارو افزایش می یابد.

 

عوارض جانبی بوتاکس

عوارض جانبی احتمالی بوتاکس شامل درد در محل تزریق، عفونت، التهاب، تورم، قرمزی، خونریزی و کبودی است. برخی از این علائم ممکن است واکنش آلرژیک نشان دهند؛ سایر علائم آلرژی عبارتند از خارش، خس خس، آسم، بثورات، قرمزی چشم، سرگیجه و غش. اگر دچار مشكلات تنفسی شديد یا احساس ضعف یا سرگیجه داشتيد، بلافاصله به پزشك مراجعه كنيد.

تزريق بوتاكس در خانه ايمن نيست.یک محیط پزشکی امن تر است و در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی،درمان به سرعت انجام می گردد.

همچنین خشکي دهان، خستگی، سردرد و درد گردن نيز پس از تزريق بوتاكس گزارش شده است.

ممکن است از وقوع عوارض جانبی دیگری همچون بي حسي، افتادگي پلک ها، اسپاسم عضلانی یا تکانش هاي شديد عضلاني و انتشار ماده شنیده باشید.

بي حسي به معناي نبود حس فيزيكي در واقع مشكل ناشي از بوتاكس نيست، زیرا بوتاکس بی حس كننده نیست. بي حسي ناشي از ناتوانی حرکت عضله، در برخي از افراد  بوجود مي آيد.

تا زماني كه اثر بوتاكس وجود دارد، اسپاسم عضلانی در ناحیه تزریق اتفاق نمی افتد.  علاوه بر اين، بوتاکس برای درمان اسپاسم های مرتبط با بلفارواسپاسم خوش خيم، اسپاسم هاي همي فيشيال، فلج مغزی، فیبرومیالژیاو اختلال مفصل فک و مفاصل استفاده می شود .

ممکن است بوتاکس کمی فراتر از محل تزریق منتشر شود و بر روی بافت های اطراف تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر بوتاكس در پیشانی نزدیک ابروها یا پلک های فوقانی تزريق شود، ممكن است بر آنها تاثير بگذارد و پلك ها موقتا افتاده شوند.

پزشكان متبحرمحل صحیح تزریق را می دانند تا از عوارض جانبی مانند افتادگي پلک ها جلوگیری کنند. احتمال انتشار يك دوز كم و با دقت تعيين شده نسبت به دوز زياد تزريق، بسيار كمتر است. اين موضوع اهميت يافتن پزشكي ماهر و با تجربه در تزريق بوتاكس را يادآوري مي كند.

 


   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.