پذیرش اینترنتی

كاشت لنز

چهار شنبه 25 اسفند 1395
بازدید: 133783

کاشت لنز داخل چشمی فیکیک (با حفظ لنز طبیعی چشم) (Phakic Intraocular Lens Implantation)

 

جهت اصلاح دید بیمار، عملی انجام می گیرد که طی آن لنزی در درون چشم کاشته می شود بدون آنکه لنز طبیعی چشم برداشته شود. این عمل کاشت لنز داخل چشمی فیکیک (با حفظ لنز طبیعی چشم) (PIOL) خوانده می شود. لنزهای فیکیک از پلاستیک مصنوعی شفاف ساخته شده ند. این لنزها در جلو یا پشت مردمک چشم قرار داده می شوند.

کاشت لنز داخل چشمی فیکیک برای وضعیت هایی مناسب است که شماره عینک فرد بالاست، و غالبا برای بیماران جوان تری به کار گرفته می شود که برای جراحی به کمک لیزر،فرد مناسبی به شمار نمی روند.

بیشترین کسانی که عمل کاشت لنزهای فیکیک به آنها پیشنهاد می شود غالبا جوانانی هستند که عمل جراحی اصلاح دید به کمک لیزر برای آنها مناسب نیست. این امر به این دلیل است که لنزهای فیکیک بخش گسترده تری از مشکلات دید فرد را –در مقایسه با عینک- می تواند تصحیح نماید. علاوه بر این، عمل کاشت لنزهای فیکیک برای کسانی که سابقه ابتلا به مشکلات قرنیه یا مشکلات سطح چشمی داشته اند، گزینه ای ایمن تر به شمار می رود.

برای آنکه بتوان از عمل کاشت لنزهای فیکیک برای فرد استفاده کردلازم است بیمار بالای ۱۸ سال بوده و شماره چشم وی ثابت شده باشد. ثابت بودن شماره چشم بدین معناست که در طول دو سال گذشته حداکثر نیم شماره تغییر شماره عینک داشته باشد.

انواع مختلف لنزهای داخل چشمی فیکیک دارای ایمنی های متفاوتی هستند. از میان دو نوع اصلی لنزهای فیکیک که در حال حاضر در دسترس می باشند (لنز داخل چشمی کلامر(ICL)،و آرتیزان یا وریسیس)،کاشت لنز داخل چشمی کلامر با ایجاد یک محل ورود کوچک در درون چشم به آسانی انجام می شود و در دراز مدت ایمنی بسیار خوبی را نشان داده است.یکی از موارد مهم در مورد لنزهای داخل چشمی کلامر اندازه های مختلف آنهاست. برخی از آنها پس از اولین عمل بایستی با لنز متناسب با وضعیت چشم جایگزین شوند. آن دسته از لنز ها که به عنبیه قلاب می شوند (آرتیزان یا وریسیس)،این مزیت را دارا می باشند که اندازه آنها در تمام موارد ثابت است. با این حال پس از انجام عمل کاشت لنز لازم است بیمار معاینات چشم را به طور سالانه انجام دهد.

اگر شما فرد مناسبی برای کاشت لنز داخل چشمی فیکیک (PIOL) باشید، پزشک جراح در مورد اینکه کدام نوع لنز بهترین گزینه برای شما خواهد بود، به شما مشاوره خواهد داد.

 

در نخستین مرحله از عمل کاشت لنز داخل چشمی فیکیک، بی حسی چشمی داخل چشم ریخته می شود و در صورت نیاز همراه با آن داروی بیهوشی وریدی تزریق می شود تا بیمار کاملا ریلکس شود. ممکن است قسمت پشت کره چشم نیز داروی بی حسی ریخته شود تا از حرکت های اضافی چشم در طول عمل کاسته شود. پس از آن به کمک یک گیره فنری پلک ها باز نگه داشته می شوند.

در حالیکه شما با آرامش روی تخت جراحی دراز کشیده اید، دستیار جراح به کمک یک لایه محافظ پلاستیکی، پوست اطراف چشم و مژه ها را می پوشاند تا در طول عمل مزاحمتی ایجاد نشود. پس از آن پزشک جراح با بهره گیری از میکروسکوپ تخصصی جراحی، عمل کاشت لنز را با دقت انجام می دهد.

قبل از عمل، مردمک چشم بایستی به کمک دارو های قوی گشاد کننده مردمک، برای عمل جراحی آماده شده باشد. این دارو ها به 2 صورت به کار می روند: یا به صورت قطره چشمی قبل از ورود به اتاق عمل در چشم بیمار ریخته می شود، و یا جامد است که در هنگام حضور بیمار بر روی تخت جراحی، در زیر پلک پایینی قرار داده می شود تا موجب گشادی مردمک و آمادگی چشم برای جراحی گردد.

     مراحل اصلی این عمل عبارتند از:

در برخی مراکز جراحی، هر دو چشم را در یک روز و همزمان عمل می کنند. اما حالت رایج تر این است که چشم دوم حداقل یک یا چند روز پس از چشم اول عمل شود تا از بهبود چشم اول اطمینان حاصل شود. در جراحی هایی که در آنها از لنزهای کلامرv4c استفاده می شود عمل نکردن هر دو چشم با هم در یک روز موجب می شود پزشک جراح بتواند از اندازه متناسب لنز برای چشم بیمار اطمینان حاصل نماید. با این حال پزشک با در نظر گرفتن تمام شرایط شما، زمان و نوع عمل را توصیه می نماید.

انجام این عمل برای هر چشم تقریبا 20 دقیقه به طول می انجامد. بیمار می تواند در همان روز به خانه باز گردد و نیازی به بستری شدن و شب ماندن در بیمارستان نخواهد بود.

 

بسیاری از بیماران با بی حسی موضعی مورد عمل کاشت لنز داخل چشمی فیکیک قرار می گیرند. در این صورت قبل از عمل، برای خوردن و آشامیدن و مصرف خوراکی داروهای ثابتی که تحت نظر پزشک مصرف می کرده اید هیچ محدودیتی ندارید.

اکثر پزشکان جراح برای معاینه کامل چشم و راحتی بیشتر بیمار در حین عمل جراحی از بیهوشی عمومی و مسکن های لازم استفاده می کنند. پس شما زمانی که در اتاق عمل هستید کاملا راحت باشید، به آرامی نفس بکشید و پس از اینکه جراح سرتان را در وضعیت خاصی قرار داد، سعی کنید تا حد ممکن سر را در وضعیت کاملا بی حرکت قرار دهید.

در مراحل اولیه، با باز نگه داشتن کامل چشم ها تا حد امکان باز،می توانید به پزشک در آماده سازی محیط عمل کمک کنید تا پزشک بتواند اطراف چشم ها و مژه ها را بپوشاند تا در طول عمل مزاحمتی برای آنها ایجاد نشود. پلک زدن پس از آماده سازی محیط عمل مشکلی ایجاد نمی کند. سعی کنید فقط مستقیما به روبرو و به نوری که به چشم تابانده می شود نگاه کنید. در صورت نیاز می توانید به راحتی پلک بزنید. نگاه کردن مستقیم به نور میکروسکوپ که در بالای سر شما قرار گرفته و بر چشم متمرکز است، بهترین وضعیت قرار گرفتن چشم برای عمل را فراهم می آورد.

پزشک جراح در طول عمل با شما صحبت خواهد کرد تا در هر مرحله احساس راحتی کنید.

اگر احساس ناراحتی دارید یا نیاز به عطسه، سرفه یا وقفه ای دارید، به پزشک جراح اطلاع دهید.

در پایان عمل یک محافظ پلاستیکی شفاف روی چشم قرار داده می شود تا در هنگام مراجعه به منزل از چشم محافظت شود. پرستاران در مورد مراقبت های پس از عمل برای شما یا همراه تان توضیحاتی ارائه خواهند داد و شیوه برداشتن یا قرار دادن محافظ چشم در موقع خواب را به شما اموزش خواهند داد. این محافظ پلاستیکی حداقل تا یک هفته پس از عمل کاشت لنز فیکیک باید استفاده شود.

یک روز پس از عمل می توانید دوش بگیرید و صورت خود را به طور معمول بشویید. اکثر جراح ها تاکید دارند حداقل تا یک هفته پس از عمل از شنا کردن خودداری نمایید و از ورزش هایی که در آنها برخورد فیزیکی وجود دارد حداقل تا یک ماه دوری کنید. ورزش های بدون برخورد فیزیکی از قبیل ژیمناستیک یا پیاده روی یک روز پس از عمل می توانند از سر گرفته شوند. در مورد اینکه چه زمانی قادر به رانندگی خواهید بود می توانید از جراح خود مشورت بگیرید، با این حال به طور کلی حداقل چندین روز پس از عمل از رانندگی بپرهیزید.

با تنظیم ساعت، مصرف آنتی بیوتیک ها و قطره های ضد التهابی را در ساعت دقیق و به طور منظم انجام دهید. مصرف منظم داروهای تجویز شده در بهبود وضعیت چشم و پیشگیری از بروز عفونت و التهاب بسیار موثر هستند. در صورتی که چند نوع قطره چشمی برای شما تجویز شده است، در زمان مصرف آنها حداقل 2 دقیقه بین انواع مختلف فاصله بیندازید تا هر قطره به خوبی جذب شود و سپس قطره بعدی را استفاده کنید. اگر در یکی از نوبت ها فراموش کردید قطره چشمی را مصرف کنید یا مطمئن نیستید که آنرا مصرف کرده اید یا نه، مصرف دوباره آن ضرری ندارد.

در هفته های نخست پس از عمل کاشت لنزهای فیکیک، تغییر در میزان دید یا احساس ناراحتی کاملا طبیعی است و بایستی صبور باشید. میزان درد خفیف است و بینایی به طور معمول در 2 یا 3 روز نخست پس از عمل به میزان قابل توجهی بهبود می یابد، چرا که اثر دارو های گشاد کننده مردمک که در طول عمل مورد استفاده قرار گرفته اند به تدریج از بین می رود.

چنانچه هر یک از موارد درد شدید افزایش یابنده، حساسیت به نور، قرمزی چشم وتاری دیدرا تجربه کردید، فورا با پزشک جراح خود یا یک مرکز تخصصی چشم پزشکی در ارتباط باشید.

از آنجا که نمی توان حدس زد مشکلات چشمی که نیاز به درمان دارند ممکن است در کدام مرحله از فاز ترمیم رخ دهند، لذا نوبت های ویزیت که برای شما برنامه ریزی شده است را به خاطر بسپارید و هیچ یک را از دست ندهید، حتی اگر چشم تان کاملا سالم و بدون مشکل است.