پذیرش اینترنتی

تزريق ايمپلنت

چهار شنبه 25 اسفند 1395
بازدید: 25381

تزريق ايمپلنت آزوردكس

آزوردكس ایمپلنتي متشكل از دارو (دگزامتازون) است كه داخل زجاجيه چشم (ماده ژل مانند داخل كره چشم) تزريق مي شود. تزريق ايمپلنت كورتيكو استروئيد  جهت درمان ورم ماكولاي ناشي از انسداد وريد شبكيه (دومين علت شايع پس از رتينوپاتي ديابتي) ، ورم ماكولاي ناشي از ديابت و يووئيت در بزرگسالان مي باشد.  

آزوردكس چیست؟

آزوردكس؛ دگزامتازون تزريقي داخل چشمي است كه براي كاهش ورم ماكولا استفاده مي شود. این کاهش ورم ماكولا موجب افزايش بينايي مي شود.پس از تزريق ايمپلنت نيازي به برداشتن آن نيست زيرا به مرور زمان داخل چشم حل شده و دارو را آزاد مي كند.

نحوه عملكرد آزوردكس

ایمپلنت ميله اي شكل و کوچک است كه بوسیله یک دستگاه بسیار کوچک سوزن مانند به داخل چشم تزریق می شود. ایمپلنت به مدت 6 ماه داخل زجاجيه حل می شود و مادامي كه درون چشم است نياز به استفاده چندين نوع قطره چشمي در روز را كاهش مي دهد.

 

آیا آزوردكس خطر يا محدوديتي دارد؟

با توجه به ماهیت طولانی مدت داروهای کاشته شده، یک پروتکل دقیق برای استفاده از آن وجود دارد. ایمپلنت نباید بر روی بیمارانی که دارای عفونت های چشم یا ناحیه اطراف چشم هستند انجام شود. همچنين بیماران مبتلا به آب سياه  پیشرفته یا بیماران با حساسیت شناخته شده به استروئیدهای داخل چشمي مجاز به تزريق ايمپلنت آزوردكس نيستند.

 

عوارض جانبی آزوردكس

شایعترین عوارض جانبی گزارش شده در بیماران شامل افزایش گذرا و موقت فشار چشم، خونریزی جزئی در "سفید" چشم، درد چشم، آب مروارید ، جداشدگي شبكيه و سردرد است. چنانچه چشم بيمار در روزهاي پس از تزريق دچار قرمزي، درد، حساسيت به نور يا تغيير بينايي شد بايد فورا به چشم پزشك مراجعه كند.

كنترل فشار چشم دو هفته پس از تزريق الزامي است.