پذیرش اینترنتی

ترميم عوارض ناشي از ديابت بروي شبكيه

چهار شنبه 25 اسفند 1395
بازدید: 89486

رتینوپاتی دیابتی (Diabetic retinopathy)

رتینوپاتی دیابتی (Diabetic retinopathy) یکی از عوارض دیابت می باشد. در این بیماری که به دلیل سطح بالای قند خون به وجود می آید، بخش خلفی چشم (شبکیه) آسیب می بیند. چنانچه این بیماری به موقع تشخیص داده نشود یا درمان نگردد، می تواند منجر به نابینایی شود.

با این حال معمولا سال های زیادی طول می کشد تا رتینوپاتی دیابتی تا حدی پیشرفت کند که تهدیدی برای بینایی فرد ایجاد نماید.

 برای به حداقل رساندن خطر این عارضه، مبتلایان به دیابت بایستی همواره موارد زیر را تحت نظر داشته باشند:

 

دیابت چگونه بر بینایی فرد اثر می گذارد؟

شبکیه لایه سلولی حساس به نور واقع در بخش خلفی چشم می باشد که نور را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. سیگنال ها به مغز ارسال می گردند و مغز آنها را تبدیل به تصاویری می کند تا قابل تشخیص و دیدن شوند.

شبکیه به طور مداوم نیاز به تامین خون دارد که از طریق شبکه ای از رگ های خونی کوچک آن را دریافت می نماید. چنانچه در طول زمان همواره سطح قند خون بالا باشد، این رگ های خونی کوچک در سه مرحله آسیب می بینند که عبارتند از:

لازم به ذکر است چنانچه فرد در سنین پایین تر به مشکلی در بینایی دچار شود، با تغییر سبک زندگی و درمان، می توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمود.

 

آیا من در معرض ابتلا به رتینوپاتی دیابتی قرار دارم؟

هر فرد مبتلا به دیابت نوع یک یا نوع دو، به طور بالقوه مستعد ابتلا به رتینوپاتی دیابتی می باشد.

چنانچه هر یک از شرایط زیر را داشته باشید، احتمال ابتلای شما به این عارضه بسیار بیشتر از سایرین خواهد بود:

 

سعی کنید همواره قند خون، فشار خون و سطح کلسترول خود را تحت کنترل داشته باشید. به این ترتیب می توانید احتمال پیشرفت رتینوپاتی دیابتی خود را کاهش دهید.

 

علایم رتینوپاتی دیابتی

از آنجا که این عارضه در مراحل اولیه علایم چندانی بروز نمی دهد، تا وقتی که پیشرفت نکرده، بدون معاینه قابل شناسایی نیست.

با این حال علایم اولیه بروز رتینوپاتی دیابتی، از طریق بررسی نتایج عکسبرداری مربوط به معاینه غربالگری برای مشکلات چشمی دیابت توسط پزشک قابل تشخیص است.

چنانچه هر یک از علایم زیر را تجربه کردید، سریعا با پزشک خود یا اورژانس مرکز ما تماس بگیرید:

این علایم لزوما به معنای ابتلا به رتینوپاتی دیابتی نمی باشند، اما باید جدی گرفته شوند. به محض اینکه  هر یک از این علایم را تجربه کردید، سریعا به چشم پزشک مرکز مراجعه نمایید. منتظر نمانید تا نوبت بعدی غربالگری تان فرا برسد.

 

غربالگری مشکلات چشمی دیابت (Diabetic eye screening)

تمامی افراد مبتلا به دیابت بالای 12 سال بایستی سالانه یکبار برای انجام تست غربالگری مشکلات چشمی دیابتی به یک مرکز تخصصی چشم پزشکی مراجعه نمایند.

چرا انجام این تست غربالگری ضروری است؟ زیرا:

 

تست غربالگری شامل معاینه قسمت های پشت چشمی و عکسبرداری از آن است. با توجه به وضعیت چشم شما و نتیجه این تست، یکی از موارد زیر توسط پزشک توصیه می گردد:

 

احتمال ابتلا به رتینوپاتی دیابتی خود را کاهش دهید.

شما می توانید با انجام کارهایی که در زیر آمده اند از احتمال پیشرفت رتینوپاتی دیابتی خود بکاهید. این موارد عبارتند از:

 

روش های درمانی برای رتینوپاتی دیابتی

تنها زمانی لازم است برای درمان رتینوپاتی دیابتی اقدام نمایید که در نتایج عکسبرداری تست غربالگری علایم آن دیده شده باشند و مشکلی جدی را نشان داده باشند؛ چنین وضعیتی بدان معناست که بینایی شما در خطر است.

چنانچه وضعیت چشم شما به این مرحله نرسیده، کافی است به توصیه های ذکر شده در سطر های بالا عمل کنید تا دیابت خود را تحت کنترل بگیرید و از پیشرفت رتینوپاتی دیابتی پیشگیری نمایید.

 

درمان های اصلی برای رتینوپاتی دیابتی پیشرفته شامل روش های زیر می باشد:

ليزردرماني از نشت عروق خوني جلوگيري مي كند و تورم شبكيه را كاهش مي دهد. ليزردرماني از طريق جمع كردن رگهاي خوني، از رشد دوباره آنها جلوگيري مي كند. گاهي اوقات درمانهاي ديگري نيز ممكن است لازم باشد.

داروهاي ضد نورگزايي (Anti VEGF) نوعي از اين قبيل مي باشند كه با كاهش تورم ماكولا باعث بهبود بينايي مي شوند. اين داروها در چشم تزريق مي شوند. داروهاي استروئيدي گزينه ديگري براي كاهش تورم ماكولا هستند. اين داروها نيز درون چشم تزريق مي شود. دفعات نوبت تزريق دارو را چشم پزشك به شما توصيه خواهد كرد. 

اگر بيمار PDR پيشرفته داشته باشد، چشم پزشك ممكن است جراحي ويتركتومي را توصيه كند. جراح با خارج ساختن ويتره (زجاجيه) و خون  كمك مي كند تا پرتوهاي نور مجددا به درستي روي پرده شبكيه تابانده شوند. بافت فيبرووسكولار (بافتهاي اضافي ايجاد شده روي شبكيه) نيز ممكن است از روي شبكيه برداشته شوند.