پذیرش اینترنتی

درمان تنبلي

چهار شنبه 25 اسفند 1395
بازدید: 36507

تنبلي چشم:

تنبلي چشم (آمبلیوپی) بیماری دوران کودکی است که ميزان بينايي يكي از چشمها كامل نيست.

معمولا اين  بدين معنی است که وضوح بينايي چشم تنبل كم است و كودك براي ديدن بیشترمتكي به چشم "خوب" خود مي باشد. 

حدود 1 نفر در 30 نفر تا 1 نفر در 50 نفر از کودکان تنبلي چشم دارند. این وضعیت معمولا در حدود سن چهار سالگي تشخیص داده میشود.

گاهی اوقات تنبلی چشم بر هر دو چشم تاثیر می گذارد، هر چند بسیار نادر است.

چگونه به تنبلي چشم فرزندم پي ببرم؟

تنبلي چشم معمولا علايمي ایجاد نمی کند. کودکان خردسال اغلب متوجه اشكال در بينايي شان نمي شوند و اگر هم متوجه شوند، معمولا قادر به توضیح مشكل نيستند.

کودکان بزرگتر ممکن است از اينكه نمی توانند به خوبی با یک از چشم ها ببینند شكايت كنند و در خواندن، نوشتن و نقاشی كشيدن مشكل دارند.

در برخی موارد، ممکن است شما  متوجه شويد که یکي از چشم ها با ديگري متفاوت است.

با این حال، این امر معمولا نشان دهنده وجود مشكل ديگري در چشم است که منجر به تنبلي چشم مي شود، مانند:

يكي از راههايي كه مي توانيد چشم فرزندتان را چك كنيد اين است كه هر بار روي يكي از چشمانش را با دست بپوشانيد.  احتمالا  آنها به پوشاندن چشم قوي خود اعتراض مي كنند اما وقتي روي چشم تنبل را مي گيريد هيچ اعتراضي ندارند.

اگر آنها سعي مي كنند تا دست شما را از روي يكي از چشمها دور كنند در حالي كه در مورد چشم ديگرشان اين گونه نيستند، نشان دهنده اين است كه با يكي از چشمها بهتر مي بينند.

زمان دريافت مشاوره پزشكي

تنبلی چشم اغلب طي انجام آزمایش های معمول چشم و قبل از اينكه  والدين متوجه وجود مشکل شوند، تشخيص داده مي شود.

هنگامي كه كودكان به قدر كافي بزرگ شده اند كه مي توانند تست بينايي چشم را انجام دهند (معمولا بعد از 5/3 سالگي) چشمانشان بايد معاينه شود.

درمان تنبلي چشم پس از 5/4 سالگي مشكل است پس بهتر است كودكان بين سن 5/3 تا 5/4 سالگي تست بينايي انجام دهند.

با این حال، در صورت داشتن هر گونه نگراني در مورد بينايي كودكتان با پزشك خود مشورت كنيد تا صورت لزوم فرزند شما را جهت بررسي هاي بيشتر به يك متخصص چشم ارجاع دهند.

چه چیزی باعث تنبلی چشم؟

چشم مانند یک دوربین کارمي كند. نور با عبور از عدسي چشم به یک لایه بافت حساس به نور در پشت چشم به نام شبکیه می رسد. شبکیه تصویر را به صورت سیگنال های عصبی به مغز منتقل مي كند.  مغز با تركيب سيگنالهاي دريافتي از هر چشم تصويري سه بعدي مي سازد. تنبلي چشم زماني رخ می دهد که اتصالات مغز كه مسئول بينايي هستند  به درستی ساخته نشده اند.  

این اتفاق می تواند نتیجه:

در صورت عدم درمان، تنبلي چشم باعث مي شود دید مرکزی چشم هرگز به سطح نرمال نرسد.

درمان تنبلی چشم:

در اغلب موارد امكان درمان تنبلي چشم در دو مرحله وجود دارد.

ابتدا با استفاده از عينك مشکل اساسی اصلاح مي شود  تا قدرت تمركز چشم بهبود پيدا كند كه اين  كار اغلب منجر به اصلاح وضعيت لوچي هم مي شود. عینک کمک کننده است و باید تمام وقت آن را پوشيد

پس از آن كودك تشويق مي شود تا از چشم تنبل مجددا استفاده كند كه  این كار را می توان با پوشاندن چشم قوي تر با برچسب تنبلي چشم، و  يا استفاده از قطره هاي چشمي كه بينايي چشم قوي تر را موقتا مختل مي كنند، انجام داد. با پوشاندن چشم قوي با برچسب تنبلي، كودك مجبور است تا با چشم ضعيف نگاه كند.  مدت زمان پوشاندن چشم به ميزان بينايي چشم ضعيف و سن کودک بستگي دارد. اگر كودك عينك مي زند، برچسب تنبلي بايد از زير عينك روي چشم قرار بگيرد، اما گاهی اوقات که وضعيت بینایی شروع به بهبود می کند، برچسب تنبلي را مي توان روي شيشه عينك زد. در بعضی موارد، كه كودك نمي تواند از برچسب تنبلي استفاده كند، مي توان از قطره های چشمي مخصوص برای مختل كردن موقت بينايي چشم قوي استفاده كرد.
اکثر موارد آمبلیوپی قابل درمان هستند؛  با این حال، موفقیت درمان بستگی به ميزان اولیه بینایی چشم ضعيف ، سن و سطح همکاری كودك با روند درمان دارد.  تشخیص و درمان آمبلیوپی در اسرع وقت بسيار مهم است تا كودك شما در آينده بهترین دید ممکن را بدست بياورد. اگر تنبلي چشم درمان نشود، بينايي آن چشم هميشه ضعيف خواهد بود، بنابراین ضروري است که شما تلاش زيادي کنید تا طبق دستورالعمل هایی که متخصص چشم پزشك گفته ، عمل كنيد.
می دانیم که بچه ها همیشه به خوبي متوجه نيستند كه چرا باید چشم خود را بپوشانند و درمان آنها دشوار است.  پس وقتی که برچسب تنبلي را  به خوبی پوشیده شده است، او را بسيار تشويق كنيد و هر وقت خواست برچسب را بردارد، توجه کودک را از آن منحرف کنید.  درمان تنبلي یک فرایند تدریجی است که چندین ماه طول می کشد تا نتيجه دهد، پس صبور باشيد.   شانس درمان آمبليوپي تا قبل از هفت سالگی بسيار زياد است. پس از این، چشم ها و مغز اينقدر بالغ شده اند كه براحتي تغيير نمي كنند. تلاش برای درمان پس از هفت سالگي سخت است و ممکن است ناموفق باشد.

 


   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.