پذیرش اینترنتی

جراحي انسداد مجراي اشكي از طريق اندسكوپي(بدون بخيه)

چهار شنبه 25 اسفند 1395
بازدید: 55150

عمل جراحی باز کردن انسداد مجرای اشکی چیست؟

 

جراحی انسداد مجرای اشکی که به اختصار(DCR) نامیده می شود روشی است که به کمک آن، باايجاد يك مجراي اشكي جديد به سمت داخل بيني و دور زدن انسدادي كه وجود دارد، تخلیه اشک بهبود می یابد. این عمل معمولا تحت بیهوشی (و بدون نیاز به بستری در بیمارستان) انجام می گیرد.

عمل جراحی (DCR) چگونه است؟

عمل جراحی DCR شامل باز کردن ساک اشکی موجود و متصل کردن مستقیم آن به بینی می باشد تا بدین وسیله یک راه خروجی جدید برای اشک چشم ایجاد شود. برای این کار لازم است بخش کوچکی از استخوان بینی که بین ساک اشکی و بینی قرار دارد،برداشته شود. ساک اشکی از درون بینی (Endonasal) یا از طریق پوست بین چشم و بینی قابل دسترسی است.

دو نوع جراحی DCR وجود دارد: باز کردن مجرای اشکی از بیرون (external DCR) و باز کردن مجرای اشکی با کمک اندوسکوپ (endoscopic DCR).

 

باز کردن مجرای اشکی از بیرون (external DCR)

در این عمل، یک برش 10 الی 15 میلی متری در کنار بینی ایجاد می شود. سپس یک لوله نازک از جنس پلی اتیلن درون بینی قرار داده می شود تا جراح مطمئن شود مجرای جدید ایجاد شده در طول دوره بهبودی همچنان باز می ماند. این لوله کمکی به تخلیه اشک نمی کند و صرفا برای باز ماندن مجرای جدید قرار داده شده است. پس از6 الی 12 هفته بعد از عمل این لوله برداشته می شود.برش ایجاد شده در این عمل، بسیار سریع ترمیم شده و پس از بهبودی کامل، به ندرت اثری از آن مشاهده می شود. این برش چندین بخیه می خورد که بخیه ها7 تا 14 روز پس از عمل کشیده می شوند.

 

باز کردن مجرای اشکی با کمک اندوسکوپ(endoscopic DCR)

این نوع از عمل، روشی کمتر تهاجمی برای باز کردن مجرای اشکی است. این روش بسیار شبیه به نوع اول (باز کردن مجرای اشکی از بیرون) می باشد، با این تفاوت که هیچ برشی بر روی پوست داده نمی شود و پس از عمل جای زخم باقی نمی ماند. در این روش با استفاده از یک دوربین نازک و کوچک به نام اندوسکوپ،جراح می تواند به درون بینی دسترسی یابد. همانند سایر جراحی های DCR، در این نوع عمل نیز یک لوله ظریف درون بینی قرار داده می شود تا مجرای جدید ایجاد شده باز بماند و دچار انسداد نگردد. این لوله نیز 4 تا 6 هفته بعد از عمل برداشته می شود.

 

خارج کردن لوله از بینی (Removal of tube)

لوله ای که طی عمل در مجرای جدید قرار داده می شود، فقط در درون بینی قابل مشاهده است؛ بنابراین اگر پس از عمل آن را مشاهده نکردید نگران نشوید؛ این لوله در نوبت ویزیت بعدی، از درون بینی برداشته می شود. زمانی که این لوله در بینی شما قرار دارد،ممکن است یک حلقه گاه به گاه از گوشه داخلی چشم ها بیرون بیاید. در صورتی که چنین اتفاقی رخ داد، جای نگرانی وجود ندارد؛ شما می توانید لوله نرم پلی اتیلن را به آرامی سر جای خود برگردانید.