پذیرش اینترنتی

جراحي شالازيون

چهار شنبه 25 اسفند 1395
بازدید: 115009

شالازيون

شالازيون بیماری رایج است که بر روی پلک تاثیر می گذارد و از طریق انسداد غده ميبومين در پلک ایجاد می شود. تورم (کیست) معمولا به عنوان یک توده کوچک احساس می شود كه به ندرت عفوني مي شود. اگر مشکل ساز شود و خود به خود خوب نشود، می توان آن را با یک تزریق یا جراحي کوچک برداشت.

شالازيون، توده ( كيست) پر از مايع كوچكي  است (2 تا 8 ميليمتر) كه در پلک بوجود مي آيد و  شایع  مي باشد و گاهی اوقات کیست میبومیا یا کیست تاراسال نامیده می شود. ايجاد شالازيون در پلک فوقانی رایج تر است. ممکن است در يك زمان چندين شالازيون روي يك پلك و يا پلكهاي هر دوچشم بوجود آيد. شالازيون متفاوت از گل مژه است.    

 

       

 

چه چیزی باعث شالازيون می شود؟

در زیر سطح داخلی پلک، غدد کوچکی وجود دارند که غدد میبومين نامیده می شوند و مایع چربي به نام میبوم را برای کمک به مرطوب نگه داشتن چشم ایجاد می کنند. اگر غده مسدود شود، میبوم نمیتواند وارد اشك شود در نتيجه ممکن است متورم شده و کیست ايجاد شود و به بافت پلک نشت کند كه باعث التهاب مي شود . با گذشت زمان، التهاب باعث ایجاد یک توده (یا گرانولوم) در پلک می شود. این توده سفت و محكم که برای مدت طولانی باقی می ماند شالازيون نام دارد.

شالازيون در افراد مبتلا به بلفاریت چشم یا بيماري پوستی مانند اگزما شایع تر است، زیرا در این شرایط، میبوم ضخیم تر مي شود  بنابراین غده به آسانی مسدود می شود.

علائم شالازيون چیست؟

درمان شالازيون چیست؟

آیا عوارض وجود دارد؟       

شالازيون ها اغلب مشك ساز نيستند.  به ندرت، یک کیست ممكن است عفوني شود و این عفونت می تواند به کل پلک و بافت اطراف چشم گسترش یابد. ممکن است پلك بسیار متورم و قرمز باشد و يا شما  قادر نباشید چشم را باز کنید و ممکن است درد و تب داشته باشید. اگر شما دچار اين نوع عوارض كه نام سلولیت اوربیتال نام دارد شويد، باید فورا به پزشك مراجعه كنيد. درمان سلولیت اوربیتال با آنتی بیوتیک ها، معمولا  از طریق سرم، در بیمارستان انجام مي شود.  

آیا دوباره اتفاق خواهد افتاد؟

در اکثر افراد شالازيون فقط یک بار اتفاق می افتد با این حال، برخی افراد مستعد ابتلا به این بیماری هستند و ممکن است دوباره دچار شالازيون شوند.  شما مي توانيد با استفاده از كمپرس آب گرم روي پلك (همان گونه كه در بالا توضيح داده شد) و ماساژ پلك ها و شستشو در هر صبح از ابتلا به شالازيون جلوگيري كنيد.