پذیرش اینترنتی

آب مروارید چيست؟

دوشنبه 18 اردیبهشت 1396
بازدید: 10389

آب مرواريد دراثر واكنش پروتیین موجود در لنز طبیعی چشم به تابش نور فرابنفش بوجود مي آيد. لنز شفاف و طبیعی چشم به مرور زمان تار می شود. گرچه این فرایند از سنین جوانی آغاز می شود، با این حال معمولا در سنین 50 تا 60 سالگی به حدی می رسد که لازم است برای معاینات به چشم پزشک متخصص مراجعه کنید. زمانی که میزان تاری دید زیاد می شود و قدرت بينايي در معاينه چشمی کاهش می یابد، این وضعیت تحت عنوان "آب مروارید" شناخته می شود.

سن دقیق آغاز فرآيند آب مروارید، سرعت و شدت این بیماری از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت است. گرچه این بیماری غالبا در اثر افزایش سن به وجود می آید، با این وجود برخی عوامل احتمال ابتلا به آن را افزايش مي دهند. برخي از اين عوامل عبارتند از سیگار کشیدن، ابتلا به دیابت، سابقه جراحی شبکیه، سابقه خانوادگی ابتلا به آب مروارید، سابقه مصرف داروی پردنیزولون یا داروهای مشابه، سابقه آسیب ها و یا التهابات چشمی.

 

علایم آب مروارید:

علایمی که می توانند نشان دهنده بروز آب مروارید باشند، شامل تاری دید در ديد نزدیک یا دور، حساسیت چشم به نور خیره کننده، و از دست دادن تدریجی و پيش رونده قدرت تشخیص رنگها می باشد. در این مرحله لنز چشم شفافیت خود را از دست داده و به رنگ زرد در آمده است.

معمولا افراد زماني جهت معاينه آب مرواريد مراجعه مي كنند که تصاویر را شفاف نمی بیند، چشم به نور خیره کننده حساس می شود، و فرد در روز روشن و یا در شب برای انجام کارهای روزمره به كمك ديگران دارد. هر زمان در دیدن تصاویر یا محیط اطراف خود به هر دلیلی دچار مشکل شدید، فورا به مرکز چشم پزشکی مراجعه کنید و اجازه دهید پزشک با معاینه و ارزیابی وضعیت چشم شما، مشکل را تشخیص دهد.

شبیه سازی وضعیت آب مروارید و اثرآن بر بینایی فرد

تصویری که چشم مبتلا به آب مروارید مشاهده می کند، به صورت زیر است:

همان تصویر را یک چشم سالم به این شکل مشاهده می کند:

 

یک خیابان زیبا پر از چراغ هایی با نور خیره کننده با چشم مبتلا به آب مروارید به صورت زیر دیده می شود:

 

حال آنکه همان خیابان با چشم سالم به شکل زیر و با شفافیت تمام دیده می شود:

 

 

 


   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.