پذیرش اینترنتی

سوالات متداول

یکشنبه 22 مرداد 1396
بازدید: 73800
 

 

 1.  آيا اين گفته صحيح است كه فردي با سابقه جراحي PRK چنانچه به كوهنوردي رفته و به ارتفاعات صعود نمايد، دچار افت ديد در چشمها مي گردد؟

خير، اين مطالب صحيح نبوده و ريشه علمي ندارد.

 

2 . آيا وارد شدن آب به داخل چشم پس از انجام PRK خطرناك است؟

بلافاصله بعد از جراحي و بخصوص در روزهاي اول و دوم اين مسئله بيشتر خطرناك است. حداقل 4 روز تا كامل شدن ترميم زخم برش قرنيه و ممانعت از خطر ورود عوامل عفوني به داخل ضخامت قرنيه زمان نياز است و در طول اين مدت آب نبايد داخل چشم شود.

 

3 . آيا تاري ديد خصوصا در كارهاي نزديك مثل مطالعه بعد از جراحي طبيعي است يا اينكه عمل نا موفق بوده است؟

اين پديده تار ديدن اشياء نزديك پس از عمل، ‌طبيعي بوده و با گذشت زمان بهبود مي يابد. و هر چقدر هم سن بيمار جوان تر باشد ديد نزديك سريعتر بهبود مي يابد.

 

4 . آيا حتما لازمست پس از PRK همه جا و هميشه عينك آفتابي استفاده شود؟

استفاده كردن يا نكردن از عينك آفتابي بعد از عمل الزامي نيست اما از انجا كه  چند روز اول بعد از عمل،  نور ممكن است سبب تحريك و اذيت چشم ها شود براي راحتي بيمار عينك زدن توصيه مي شود. اصولا براي محافظت چشم (حتي عمل نشده) در مقابل نور ماوراء بنفش خورشيد استفاده از عينك آفتابي حتي براي فردي كه تحت عمل ليزيك قرار نگرفته نيز پيشنهاد مي گردد.

 

5 . آنانكه ترس دارند در حين جراحي تكان شديدي به خود بدهند، نتيجه جراحي آنان چه مي شود؟

كنترل انجام ليزيك در دست جراح بوده و مي توان در صورت جابجا شدن بيمار انجام ليزر را متوقف كرده و پس از ثابت شدن وضعيت چشم و سر بيمار جراحي را ادامه داد. دستگاه نيز بصورت اتوماتيك با حركت چشمها عمل را متوقف كرده و تا بازگشت چشم به وضعيت اوليه، عمل شروع نمي شود.

 

6 . آيا فصل خاصي براي اين عمل مناسبتر است؟

خير، ‌به علت آنكه دما و رطوبت اتاق عمل  در تمام ايام سال تحت كنترل و تنظيم مي باشد فصلهاي مختلف سال تاثيري بر نتيجه عمل ندارد. در دوره بعد از عمل نيز چنانچه بيمار توصيه هاي بعد از عمل را درست انجام دهد، فصل گرم يا سرد تاثيري در نتيجه عمل ندارد.

 

7 .چند روز پس از جراحي استراحت واجب است و نمي توان به سر كار ( خصوصا اداره) حاضر شد؟

استراحت مطلق و در خانه ماندن بيش از يك تا دو روز ضرورتي ندارد بهتر است هر چه زودتر به شرايط عادي زندگي و كار برگشته تا چشمها نيز بتدريج ديد نهايي را پيدا كنند.

 

8 . فردي كه دچار ضعف بينايي مي باشد و خصوصا اگر نزديك بيني داشته باشد چنانچه دائما عينك بزند و يا اگر اصلا استفاده نكند آيا تاثيري براي چشم او خواهد داشت يا خير؟

خير،‌اين افراد در صورت استفاده از عينك ديد بهتري داشته و استفاده نكردن از آن خطري براي چشم و شماره نداشته وليكن چشمها آزار و اذيت بيشتري را احساس مي كنند و كيفيت ديد نيز مطلوب نمي باشد. در كل زدن يا نزدن عينك تاثيري در روند پيشرفت شماره چشم ندارد.

 

9 . آيا حضور در محيطهاي شلوغ و پر از سر و صدا براي فردي كه PRK انجام داده خطر و ضرري دارد يا خير؟

آلودگي صوتي اگر مداوم و طولاني نباشد براي چشم عمل شده خطري ندارد.

 

10 . آيا پس از جراحي PRK مي توان از رنگ مو براي رنگ آميزي موهاي سر استفاده كرد؟

استفاده از رنگ مو پس از جراحي ليزيك بلامانع است،‌ اما بهتر است در دوهفته اول پس از عمل اين كار انجام نشود.

 

11 . آبا برخورد باد به چشمها پس از عمل مثلا در حين موتور سواري بخصوص براي آنكه عمل شده است و براي چشمي كه تحت عمل PRK قرار گرفته است مشكل ايجاد مي نمايد؟

خير،‌پس از جراحي بخصوص در روزهاي اول، ‌در معرض باد قرار گرفتن چشمها بايد با احتياط زياد باشد چرا كه اگر باد داراي ذرات معلق بوده و با سرعت به قرنيه برخورد كند احتمال بروز عفونت مي رود.

بنابراين درصورتي كه بيمار عمل شده نياز به انجام موتور سواري دارد بايد حتما از عينك محافظ استفاده كند تا مانع از اصابت اين ذرات به قرنيه گردد.

 

 12. آيا پس از PRK چشمها هميشه نسبت به (( بو و عطر)) حساس باقي خواهند ماند؟

خير،‌پس از ليزيك تنها براي دوره كوتاهي چشم عمل شده نسبت به بوهاي محرك تا حدودي حساس خواهد بود كه گذرا بوده و بر طرف مي گردد و اين حساسيت مسئله اي نيست كه هميشگي و دائمي باشد.

 

13. آيا پس از PRK رژيم غذايي خاصي بايد رعايت گردد؟ آيا پرهيز غذائي بخصوص مورد نياز است يا خير؟

پس از ليزيك هيچگونه پرهيز غذايي و رژيم خاص غذايي مورد نياز نيست.

 

14 . آيا گريه تاثيري بر نتيجه جراحي و ديد نهائي حاصله از ليزيك دارد؟

خير

 

15 . آيا پس از PRK مي توان جراحيهاي ترميمي دندان، كشيدن آن و يا تزريق در نواحي دندانها انجام داد؟

انجام تزريق و جراحي فك و دندان تاثيري بر روي نتيجه PRK ندارد و بيمار با آسودگي خاطر مي تواند نسبت به اين امور درماني اقدام نمايد.

 

 16 . آيا پس از عمل مصرف داروهاي هورموني ( مثل پروژسترون و استروژن) تاثيري بر نتيجه حاصله دارد؟

خير‌، مصرف اينگونه داروها براي بيماران عمل شده هيچگونه تاثير سوئي نداشته و مصرف آن براي بيماران بلامانع است.

 

17 .آيا افرادي كه مبتلا به بيماري قند (ديابت) هستند مي توانند تحت عمل PRK قرار بگيرند؟

اگر بيمار مبتلا به ديابت در مراحل بسيار ابتدايي بيماري يعني بدون گرفتاري و درگيري چشمها بوده و شماره چشمها نيز ثابت باشد از نظر انجام PRK مشكلي نيست،‌ اما در مراحل پيشرفته بيماري قند يا در حاليكه بيماري كنترل نشده و يا آنكه شماره چشم¬ها درحال تغيير است،‌ عمل انجام نگيرد.

 

18 . آيا پس از جراحي PRK رنگ پوست اطراف چشم و پلكها تغيير مي كند؟

خير،‌جراحي PRK تنها بر روي قرنيه انجام شده و بر روي رنگ پلكها و پوست اطراف چشم تاثير نمي گذارد. كبودي اطراف پلكها كه در برخي افراد ديده مي شود ناشي از خونريزي زير پوست اين نواحي است كه با درمانهاي تخصصي پوست بهبود مي يابد.

 

19 . بعضي افراد مي گويندحالت چشم پس از جراحي ليزيك تغيير مي كند، آيا اين مطلب صحت دارد؟

منظور از حالت چشم نماي صورت فرد با عينك و بي عينك مي باشد يعني فردي كه مي خواهد عمل كند عينك خود را برداشته و خود را در آينه ببيند همين وضعيت پس از جراحي ليزيك نيز باقي مي ماند. خصوصا در شماره هاي نسبتا بالا كه فرد نزديك بين با زدن عينك حالت چشم ها كوچك تر از حد معمول مي گردد و گود افتاده به نظر مي رسد. خود جراحي PRK تاثيري بر روي ساختار چهره ندارد و تنها عينك برداشته مي شود.

 

20 . رابطه جراحي بيني (رينوپلاستي) با ليزيك چگونه است؟

به دليل آنكه پس از رينوپلاستي فرد تا مدتي نخواهد توانست از عينك خود استفاده كند اگر بيمار تمايل دارد هر دو عمل در اسرع وقت انجام شود و خصوصا اگر شماره بالائي از عيب انكساري دارد بهتر است ابتدا PRK انجام گيرد.

انجام رينوپلاستي پس از ليزيك نيز بلامانع بوده و بر روي نتيجه عمل تاثير ندارد تنها جراح بيني و متخصص بيهوشي بايد درجريان عمل PRK انجام شده بر روي چشم ها قرار بگيرد به خصوص اگر رينوپلاستي قرار است با بيهوشي عمومي انجام گيرد حتما چشمها در طول عمل بسته بماند و مراقبت هاي لازم انجام گيرد.

 

 21 . گفته مي شود (( پس از PRK ضربه به سر منجر به كوري مي گردد))؟ آيا اين جمله صحيح است؟

خير،‌ضربه به سر هيچ ارتباطي با جراحي PRK از نظر ايجاد كوري و از بين رفتن ديد ندارد. نقاطي از سر هستند كه ضربه به آنها به عصب بينايي منتقل شده سبب صدمات عصبي و در نتيجه كاهش بينايي مي گردد.

 

 22 . آيا صحيح است كه پس از عمل جراحي ضربه به چشم منجر به كوري مي گردد؟

خير،‌اگرچه چشم عضو بسيار ظريف و حساسي مي باشد،‌ اما PRK تاثير چنداني بر روي مقاومت قرنيه و در نتيجه كل چشم ندارد. اگر ضربه به شدتي باشد كه براي چشم عمل نشده مضر باشد براي چشمي كه PRK شده نيز خطرناك خواهد بود.

 

23 . آيا اصولا" شما PRK را پيشنهاد مي كند؟

هيچ چشم پزشكي نبايد اين جراحي را به بيمار پيشنهاد نمايد. اگر چه PRK داراي عوارض نادر و محدودي مي باشد.

اما به هر حال احتمال بروز آنها (هر چند كم) وجود دارد جراح بيمار را فقط معاينه كامل كرده و خصوصا از نظر شماره دقيق چشمها،‌ قرنيه و شبكيه مورد بررسي كامل قرار داده و مي تواند به بيمار اعلام نمايد كه آيا وي مي تواند تحت عمل جراحي ليزيك قرار گيرد يا خير؟

و يا آنكه حدودا پس از ليزيك شماره چشم در چه حدي خواهد بود. اما پيشنهاد كردن اين عمل بدون آنكه بيمار خود تمايل به عمل داشته يا مشكلي با عينك و لنز تماسي نداشته باشد،‌ صلاح نيست.