پذیرش اینترنتی

تزریقات ژل و بوتاکس

پنج شنبه 30 آذر 1396
بازدید: 27884

تزريق بوتاكس

تصور بسیاری از ما از بوتاکس، راهكاري برای از بين بردن چین و چروک و خطوط ریز صورت است، اما آیا می دانستید که ممکن است در درمان بسیاری از مشكلات چشمي هم مفید باشد؟ بوتاکس  مي تواند برای بیمارانی که از استرابیسم (انحراف چشم) یا اسپاسم شديد پلک ها رنج می برند، روش درمان مهمي به حساب بيايد.

 

مشكلات چشمي درمان شده با تزريق بوتاکس

از اوایل دهه 1980، بوتاکس برای درمان استرابيسم (انحراف چشم) –  بيماري كه در آن چشم ها در جهات مختلف قرار دارند - مورد استفاده قرار گرفته است. در صورتي كه استرابيسم درمان نشود، منجر به از دست دادن بینایی، تغییر در درک عمق و یا دوبيني مي شود. اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز استفاده از بوتاكس در درمان بلفارو اسپاسم یا اسپاسم پلک، را تایید کرده است. برخی از این مشكلات، به ویژه اسپاسم های پلك، می توانند بسیار حاد باشند که توانایی فرد در انجام کارهای روزانه یا رانندگی را دچار اختلال كنند.  

نحوه عملكرد بوتاكس بر چشم

بوتاکس با تاثير بر ماهيچه هاي اطراف چشم و پلك، از انتقال سيگنال توسط اعصاب به عضلات ممانعت مي كند.  شش عضله در اطراف هر چشم وجود دارد که معمولا دو به دو در برابر یکدیگر برای ایجاد تعادل نيرو عمل می کنند. با این حال، در برخی از افراد، این تعادل نامتوازن است و برخی از ماهيچه ها دیگر عضلات را تحت تأثیر قرار می دهند و موجب بروز مشکلات مختلف چشم می شوند. در صورت درمان نشدن، عدم تعادل در عضلات اطراف چشم ممکن است دائمی شود . عدم تعادل قدرت عضلات اطراف چشم با تزریق بوتاکس  به عضله قوی تر، اصلاح می شود.  وقتی عضله قوی تر شل شود، عضله ضعیف قدرت خو را دوباره به دست مي آورد.  در واقع، این عضلات بسته به محل تزریق بوتاکس، به طور موقت فلج می شوند یا شل می شوند.

بوتاکس  مشكلات زمينه اي چشم را درمان نمی کند، اما باعث بهبود قابل توجه علائم مي شود.  با تزريق بوتاکس، درمان مشکلات عضلانی چشم در افراد باعلائم شدید چشمگير است، اما دائمی نیست. با گذشت زمان، به طور معمول پس از چند ماه، اعصاب و ماهیچه ها به حالت اولیه بازمي گردند. با این حال، ممكن است تزريق بوتاكس مجددا تجویز شود.

نكات قابل توجه پیش از تزريق بوتاکس

قبل از تزريق بوتاکس جهت درمان مشكلات چشم، متخصص چشم پزشك بايد چشمان شما را معاينه كند. پزشک چشمان شما را از نظر بيماريهاي دیگری که ممکن است علائم را ايجاد كند از جمله خشكي چشم که خود باعث ایجاد اسپاسم پلک می شود، بررسی کند. اگر دچار سکته مغزی شده اید و یا از هرگونه آسیب عصبی که ممکن است باعث ايجاد علائم شما شده است، رنج مي بريد به پزشک اطلاع دهید. در زمان معاينه در مورد هر گونه دارو، ویتامین، و یا مکمل که مصرف می کنید و اعمال جراحي صورت یا چشم كه قبلا داشته ايد به پزشك را آگاه سازيد.  این عوامل ممکن است بر روی تناسب شما با درمان بوتاکس تاثیر بگذارد و یا ممکن است برنامه درمان پزشك را تحت تاثير قرار دهد.

عوارض جانبی بوتاکس درماني در بيماري هاي چشمي

اگر چه FDA بوتاکس را به عنوان یک گزینه درماني برای چند بيماري چشم تأیید کرده و به عنوان يك روش ایمن و موثر در نظر گرفته شده است، اما عوارض جانبي هم دارد .پس از درمان با بوتاکس، بعضی افراد در محل تزریق خود مقدار کمی کبودی، قرمزی و یا درد را تجربه خواهند کرد. این موارد طبیعی هستند و معمولا چند روز پس از تزريق، از بین می روند. با این حال، اگر دچار تنگی نفس، دشواري در بلع، تغییر دید، دشواری در تكان دادن گردن، سر و صورت، غش کردن، تشنج، بثورات پوستي و یا كهير شديد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

بوتاکس  نه تنها یک گزینه درماني موثر برای از بين بردن خطوط و چین و چروک صورت است، بلکه ممکن است گزینه خوبی برای مشکلات چشمي باشد. اگر از استرابیسم، نقصان ديد محیطی رنج می برید یا اگر اسپاسم شديد پلك دارید که توانایی شما را در دیدن و انجام کارهای روزمره کم می کند، به بيمارستان چشم پزشكي فوق تخصصي دكتر خدادوست مراجعه کنید.

 


   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.