پذیرش اینترنتی

خدمات پاراكلينيكي

دوشنبه 2 اسفند 1395
بازدید: 29841

پنتاكم (Pentacam):

نخستين دوربين شيمنلاگ چرخان سه بعدي جهان است، اين دستگاه ابزار تشخيصي است كه قادر به اتدازه گيري و آناليزهاي متعددي بر روي سگمان قدامي چشم می باشد.

 

ORA:

مكانيسم كار اين وسيله بر اساس تونومتري غير تماسي با استفاده از هوا مي باشد. با استفاده از تعيين فشار داخل چشمي به بررسي بيومكانيك قرنيه مي پردازد.

 

پاکی متری(Pachymetry)  :

 پاکی متری روشی است که در آن با استفاده از امواج مافوق صوت ضخامت قرنیه اندازه گرفته می شود. پاکی متری یک اقدام اساسی و اصلی قبل از انجام جراحی های عیوب انکساری مانند لیزیک است زیرا در این قبیل جراحی ها قسمتی از بافت قرنیه برداشته می شود. 

 

(Optic Coherence Tomography)OCT:

یک روش تصویر برداری است براي ارزيابي و کسب اطلاعات با استفاده  از مقاطع توموگرافیک از لایه های  شبكيه چشم  كه مانند اولتراسونوگرافي بوده، که البته  به جاي امواج فراصوتي از امواج نوری استفاده شده است.

برای تشخیص و پی گیری بسیاری از بیماری ها وضایعات  شبکیه مانند :ادم ماکولا، دژنرسانس ماکولا، رتینوپاتی دیابتی و گلوکوم به کار می رود. از آنجائی که دراین تکنیک از یک منبع نورانی استفاده می شود احتیاجی به تماس با چشم وجود ندارد و در عرض چند ثانیه انجام می گیرد. آنژیوگرافی(Angiography) :

روشی است براي مطالعه وبررسی  عروقي رتين و كروئيد که معمولا " برای بررسی عروق شبکیه از آنژيوگرافي با ماده فلورسئين  و براي بررسي عروقي كروئيد  و قسمت های عمقی تر آنژيوگرافي با ماده ايندوسياتين استفاده مي شود. 

به عبارت دیگر میتوان گفت :آنژیوگرافی فلئورسئین بیشتر برای بررسی رتینوپاتی دیابتی، بیماری های انسدادی عروق مانند انسداد شریان یا ورید شبکیه و ارزیابی دژنرسانس wet ماکولا کاربرد دارد و ICG، برای بررسی خون درماکولا مانند نوع wet دژنرساس وابسته به سن استفاده می شود.

 

 

Color Fundus:

دستگاهي كه قابليت برداشتن تصاوير رنگی از ته چشم بيمار را دارد و همچنين قابليت پيگيري بيماران از نظر پيشرفت ضايعه و بررسي و تحقيق در بيماري هاي مختلف رتين و ثبت بيماري هاي نادر چشمي و ارائه اطلاعات دقيق در مورد پاسخ درمان هاي مختلف را دارد.

 

پريمتري:

ميدان بينائي يكي از تست هاي فانكشنال مهم است كه در حال حاضر به عنوان روشي استاندارد در تشخيص و پيگيري گلوكوم پذيرفته شده است. به كمك این روش، اختلال ميدان ديد ناشي از بيماري هاي شبكيه- عصب بينايي و مسير بينايي داخل جمجمه اي را مي توان تشخيص داد.

 

 

Orbscan:

ارزيابي Anterior و Posterior قرنيه و Keratometry و Pachymetry را نشان مي دهد. اين اطلاعات در مورد ويژگي هاي سطوح قرنيه است و  به پزشک در تشخیص مناسب بودن قرنیه جهت انجام عملهای  لیزیک ،PRK ... کمک می کند.

 

 

 

Specular Microscopy:

اين دستگاه با اندازه گيري تعداد سلول هاي قرنيه و ضخامت آن در موارد قبل و بعد از عمل پيوند قرنيه – ليزيك- آب مرواريد و بيماري هاي قرنيه مورد استفاده مي باشد.

 

Slit Lamp Photo:

اين دستگاه ساختاري مشابه Slit Lamp دارد، با اين تفاوت كه مجهز به يك دوربين ديجيتال عكاسي مي باشد كه تصاوير توسط اين دوربين از چشم بيمار گرفته شده و بيشتر مربوط به موارد نادر و بيماري هاي كم ياب در محدوده چشم پزشكي مي باشد.

 

 

Iol Master:

به منظور محاسبه قدرت لنزهاي درون چشمي براي استفاده در جراحي آب مرواريد مورد استفاده قرار مي گيرد، که شیوه اتومات تعیین شماره لنز می باشد.

 

بيومتري:

به منظور محاسبه قدرت لنزهاي درون چشمي براي استفاده در جراحي آب مرواريد مورد استفاده قرار مي گيرد ،که معمولا شیوه دستی تعیین شماره لنز می باشد .

 

توپوگرافی(Topography )  :

وسيله اي براي بررسي ضخامت و شكل سطح قرنيه مي باشد، بوسله توپوگرافي با تصاويري كه از طريق كامپيوتر پردازش شده اند مي توان قدرت انكساري قرنيه،کراتوکونوس (قوز قرنیه)، اسکار در قرنیه و همچنین مقدار آستيگماتيسم و محور آن را بررسي كرد. این تست از تستهای اصلی و مورد لزوم برای افرادی است که می خواهند تحت عمل جراحی آب مروارید و یا تصحیح عیوب انکساری مانند لیزیک، PRK ... قرار گیرند.

:Contrast Sensitivity

اساس این تست، بررسی میزان قدرت چشم برای تشخیص یک جسم بر روی یک زمینه است. هرچقدر رنگ و شکل جسم هدف و زمینه به یک دیگر نزدیک تر باشند، تشخیص این دو از یک دیگر مشکل تر است. در این تست از اشیای مختلف برروی زمینه های متفاوت استفاده می شود. کاهش c.s در بسیاری از بیماری های چشمی مانند بیماری های قرنیه، آب مروارید و بیماری های دژنراتیو شبکیه دیده می شود.

 

سونوگرافی (sonography):

 جهت بررسی ضایعات زجاجیه و شبکیه، به خصوص در موارد خونریزی زجاجیه و وجود جسم خارجی، تومور، جراحی شبکیه و جمع شدن مایع زیر شبکیه کمک شایانی می کند.

 

Anterioer  OCT:

یک روش تصویر برداری است براي ارزيابي و کسب اطلاعات با استفاده  از مقاطع توموگرافیک ازانتریور سیگمنت چشم می باشد


   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.