پذیرش اینترنتی

آنژیوگرافی چشم

بازدید: 147

 

آنژيوگرافي چشم چيست؟

آنژيوگرافي چشم يعني تهيه يك عكس با استفاده از يك ماده رنگي (فلورسنت) كه از طريق وريد بازويي تزريق مي شود كه در آن عكس جريان خون و عروق خوني شبكيه چشم مشخص شده است . اين عكس به پزشك در تشخيص بيماري هاي شبكيه كمك مي كند.

 

نكاتي كه بايد قبل از آنژيوگرافي چشم رعايت كنيد:

     1.يكي از عوارض انجام اين آزمون حالت تهوع و استفراغ مي باشد كه دليل آن ماده رنگي تزريقي مي باشد. براي پيشگيري از اين حالت بهتر است يك ساعت قبل از انجام آزمون يك عدد بيسكوييت يا يك لقمه كوچك غذا خورده شود. توجه داشته باشيد كه بسيار مهم است در   سه دقيقه اول تزريق ماده رنگي عكس ها انجام شوند و در صورت حالت تهوع و استفراغ زمان مفيد از بين مي رود.

  1. با توجه به اين كه ماده رنگي مورد استفاده جهت انجام آنژيوگرافي در بدن از طريق كبد از خون جدا مي شود و از طريق كليه دفع مي شود لازم است به تمامي مواردي كه قبل از انجام آنژيوگرافي پرستار از شما سؤال مي كند به طور واضح پاسخ دهيد و پس از مطالعه عوارض در پرونده فرم رضابت را تكميل نماييد.
  2. در صورتي كه از دارو يا داروهاي خاصي استفاده مي كنيد حتما قبل از انجام آنژيوگرافي به پرستار خود بگوييد. بهتر است داروهاي مصرفي خود را به همراه داشته باشيد.

  

اقدامات قبل از آنژيوگرافي چشم:

براي شما از قطره هاي چشمي گشاد كننده مردمك استفاده ميشود تا مردمك چشم كاملا باز شود و در دوربين دستگاه شبكيه چشم به طور واضح ديده شود. توجه داشته باشيد:  جهت انجام آنژيوگرافي چشم حتما با يك نفر همراه در بيمارستان حاضر شويد زيرا به دليل اثر قطره هاي گشاد كننده مردمك براي حدود چند ساعت تاري ديد خواهيد داشت

 

نحوه انجام آنژيوگرافي:

پس از اينكه با قطره هاي مناسب مردمك چشم يا چشم ها (طبق دستور پزشك) كاملاً باز شد چانه و پيشاني بيمار بر روي دستگاه قرار مي گيرد و هم زمان با شروع تزريق ماده رنگي (آمپول) در وريد (رگ) دست بيمار، از شبكيه چشم عكس گرفته مي شود.

 

توجه:

لطفا در هنگام انجام عكس سر خود را تكان ندهيد، صحبت نكنيد و همكاري لازم را داشته باشيد. در غير اين صورت زمان مفيد جهت انجام عكس از بين مي رود.   

نكاتي كه بايد بعد از آنژيوگرافي انجام دهيد:

1.پس از آنژيوگرافي به مدت نيم ساعت شما ديد قرمز رنگ داريد كه دليل آن نور فلش دوربين حين انجام عكس مي باشد.

2.ممكن است به مدت يك تا دو ساعت رنگ پوستتان زرد رنگ به نظر برسد كه دليل آن ماده رنگي تزريقي مي باشد

3.حدوداً تا بيست و چهار ساعت رنگ ادرار شما زرد تيره و يا نارنجي خواهد بود،  بعد از آنژيوگرافي با نوشيدن مايعات بيشتر به دفع ماده رنگي از بدن كمك مي شود و رنگ پوست و ادرار شما به حالت طبيعي بر مي گردد. بيماران ديا بتي بايد رژيم ديابتي رارعايت كنند و مايعات غير قندي بنوشند.

 

 

    نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.