پذیرش اینترنتی

مراقبت در صدمات و ضربات چشمي

بازدید: 140

اورژانس هاي چشمي

 

سوختگي شيميايي (اسيدي و قليايي)

سوختگی ناشی از ورود مواد شیمیایی به چشم از اورژانس هاي چشم مي باشد.   در صورت ورود مواد شیمیایی به چشم، اولین کاری که باید انجام شود، شستشوی فوری چشم به مدت 15 تا 20 دقيقه   با مقادیر بسیار فراوان آب در محل حادثه می باشد و سپس باید بیمار به مرکز چشم پزشکی انتقال یابد. بعد از آن پزشک با سرم شستشو آنقدر چشم را شستشو می دهد تا PH  آن به حالت نرمال برگردد.

 

تروما به چشم

 ترومای چشم (آسیب های چشمی) به آسیب ناشی از ضربه  به چشم اشاره دارد. تروما می تواند نه تنها چشم، بلکه منطقه اطراف آن، از جمله بافت مجاور و ساختار استخوانی را تحت تاثیر قرار دهد. تروما انواع مختلفی دارد، از آسیب های جزئی گرفته تا موارد وخیم اورژانسی. اما به این نکته توجه داشته باشید که برای هر نوع آسیب چشمی باید حتما به پزشک مراجعه کنید. از شایع ترین آسیب های چشمی می توان به خونریزی چشم، خراش قرنیه، نفوذ اشیاء خارجی در چشم، ضربه به چشم، سوختگی شیمیایی چشم و…. اشاره نمود .كه با علائمي مثل کاهش دید خفیف تا از دست دادن کامل دید در یک یا هر دو چشم، دو بینی، پارگي قرنيه، درد، تورم شديد پلك، پارگي پلك همراه است.

در درمان ضربه به چشم چند نکته مهم حائز اهمیت است از جمله:

  • شدت آسیب
  • نوع تروما يا آسيب
  • مدت زمانی که حادثه اتفاق افتاده تا زمان رسيدن بیمار به بیمارستان

 

خونریزی تحت ملتحمه

خونریزی چشم در اثر پارگی رگ های چشم و در گاهی مواقع به دلیل ضربه های چشمی اتفاق می افتد. خونریزی چشم بسیار شایع بوده و می تواند در اثر آسیب های خیلی جزئی بروز کند. علائمی که با آن مواجه می شوید قرمز شدن ناحیه سفیدی چشم است. این عارضه چندان خطرناک نیست و به مرور زمان بهبود می یابد.

 

پلك

انواع آسیب: خراش، پارگی در اثر صدمات باز (مثل اجسـام نوك تیز) یا بسته (مثل اصابت مشت) به چشم

در مواردی که پارگی روی پلک است و امکان ادامه پارگی تا کره چشم وجود دارد، مانند فرو رفتن اجسام نوک تیز، باید از فشار مستقیم روی کره چشم پرهیز کرد و قاب محافظ روی چشم گذاشت و بیمار را به یک مرکز چشم پزشکی منتقل نمود.

درمان: جراحی

 

قرنیه

انواع آسیب: خـراش، پارگی ناکامل، یا تمام ضخامت قرنیه

درمان: بسته به نظر پزشك معالج جهت درمان خراش قرنیه؛ از درمان هايي چون تجویزقطره آنتی بـیوتیك، گذاشـــــتن لنزتماســـــی،  پانسـمان چشمي استفاده مي شود.

پارگی ناکامل قرنیه:  روش درمانی بسته به شدت آسیب متفاوت اســـت. تجویز آنتی بـیوتیك، گذاشـتن لنز تماسـی پانسـمانی و گاهی بـخیه زدن در این صدمه انجام می شـود.

پارگی تمام ضخامت قرنیه:روش درمانی: عمل جراحي است.

 

پارگی های کره چشم  

در این موارد باید از دستکاری زخم و ریختن هر گونه قطره در چشم و فشار روی آن پرهیز نمود و قاب محافظ روی چشم گذاشت. از پانسمان چشم اکیداً خودداری کرده و بیمار به مرکز چشم منتقل گردد تا توسط چشم پزشک معاینه شده و اقدامات درمانی لازم انجام شود که البته گاهی نیاز به بستری و اعمال جراحی پیدا می شود.

نكته: در صورت نياز به عمل جراحي بايد از خوردن و آشاميدن پرهيز كرد.

خطر بروز عفونت : در صورتي كه صدمه به چشم وسیع و شدید باشد و از زمان حادثه بیشتر از 24 ساعت گذشته باشد قبل و بعد از عمل جراحي ، طبق نظر پزشك نیاز به بستری شدن و درمان با آنتی بیوتیک مي باشد.

 

جسم خارجی در چشم

اگر حین حادثه چیزی داخل چشمتان رفت، خیلی زود به اورژانس مراجعه کرده و اصلا آن را نمالید و سعی نکنید آن شیء را از چشم تان خارج کنید. زیرا هرچه سعی و تلاش به خرج دهید فقط آسیب وارده به چشم تان را بیشتر خواهید کرد.در اکثر موارد پزشک می تواند جسم خارجی را با بی حسی موضعی از چشم بیرون آورد . در صورتي كه جسم خارجي لبه هاي تيزي داشته باشد كه بر ساختمان هاي مجاور كاسه چشم تاثير گذارد  و با عمق زيادي در چشم فرو رفته باشد، با عمل جراحي خارج مي شود.   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.